Partner sekcji:

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.


Najpierw nad Wisłę zawitał Finax, a niedawno robodoradztwo w obszarze funduszy zaoferował ING Bank Śląski poprzez platformę Investo. Mimo że pewne elementy robodoradztwa znaleźć można już w wielu produktach brokerów, banków czy TFI, usługa robodoradcy jest na polskim rynku stosunkowo młoda. Dlatego badania profesora Waliszewskiego (tu znalazłem jego ciekawy artykuł na temat roboadvisory) należą do jednych z pierwszych nad Wisłą. Zanim przejdziemy do ich analizy, warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie tego, czy polski rynek w ogóle potrzebuje robodoradztwa i co to właściwie jest. Sprawie przyjrzał się niedawno Artur Wiśniewski, ze strony Stockbroker.pl:

Pasywnie, tanio, bez emocji

Profesor Waliszewski zbadał polskich klientów słowackiego domu maklerskiego Finax. Ankietowani, wśród których przeważali mężczyźni (88 proc.), z wykształceniem wyższym (85 proc.) i ze średnim wiekiem 36 lat, za główne korzyści z usługi wskazywali inwestowanie pasywne, niskie koszty i niskie kwoty, które można zainwestować. Wśród wad wskazywano na ograniczoną ofertę (51 proc. ankietowanych), a tylko co dziesiąty badany narzekał na brak kontaktu z fizycznym doradcą.

Ciekawe odpowiedzi przyniosło pytanie 114 osób o etykę robo-doradcy. To zagadnienie od dawna nurtuje finansistów. Z jednej strony mamy bowiem bezduszną maszynę, na pewno nie kierującą się sygnałami z serca. Z drugiej, to narzędzie pozbawione emocji i wszystkich traktujące sprawiedliwie. Trudno też tu także o tzw. misselling, sprzedażową zmorę polskiego rynku finansowego. Okazuje się, że dwóch na trzech badanych twierdzi, że robodoradca jest bardziej etyczny od tradycyjnego doradcy. Zwolennikiem, pod względem etyki, tradycji była tylko jedna osoba.

W takiej sytuacji nie dziwi, że klienci Finaxa to ambasadorowie nowoczesnej usługi.

Początek drogi

Rynek automatycznego doradztwa finansowego w Polsce znajduje się na początku swojej drogi i biorąc pod uwagę aktywa w zarządzaniu (AUM), liczbę użytkowników, aktywa na użytkownika czy udział w zarządzaniu aktywami ogółem należy do mniejszych w Europie, nie porównując do rynku globalnego. Ważną cechą polskiego rynku jest wysoki potencjał jego wzrostu – według prognoz Statista do 2023 r. w Polsce przewiduje się średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) 66 proc. dla aktywów w zarządzaniu robo-doradców oraz 63 proc. dla liczby użytkowników. Pandemia COVID-19 i obniżenie stóp procentowych depozytów praktycznie do zera przy ujemnej realnej stopie zwrotu będzie skłaniał polskich inwestorów do poszukiwania lepszych niż depozyty bankowe form alokacji kapitału i zapewne duża część z tych osób trafi do robo-doradców. Kluczem do dalszego rozwoju tej usługi w Polsce będzie zdobycie zaufania klientów i rozwój oferty, aby spełniała ona potrzeby polskiego inwestora oraz poziom kosztów – komentuje prof. Krzysztof Waliszewski.

Przypomnijmy, że pierwsi robo-doradcy powstali w USA w 2008 roku. Ich zadaniem jest pomaganie drobnym inwestorom oraz agentom finansowym w doborze najodpowiedniejszej struktury portfela. Większość robo-doradców zaleca inwestowanie pasywne z tzw. rebalancingiem, czyli regularnymi automatycznymi korektami struktury portfela. Za wysokimi cenami usług inwestycyjnych stoją przede wszystkimi koszty pracy. Dzięki zastosowaniu robo-doradców zostają one niemalże wyeliminowane, co przekłada się na znaczne obniżenie ceny usług inwestycyjnych, a tym samym zwiększenie zysków netto klientów.

Finax jest pierwszym robo-doradcą oferującym usługi w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak działa? Zobaczcie moją rozmowę z założycielem i prezesem brokera:

Kategorie: Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑