Partner sekcji:

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.


Najpierw nad Wisłę zawitał Finax, a niedawno robodoradztwo w obszarze funduszy zaoferował ING Bank Śląski poprzez platformę Investo. Mimo że pewne elementy robodoradztwa znaleźć można już w wielu produktach brokerów, banków czy TFI, usługa robodoradcy jest na polskim rynku stosunkowo młoda. Dlatego badania profesora Waliszewskiego (tu znalazłem jego ciekawy artykuł na temat roboadvisory) należą do jednych z pierwszych nad Wisłą. Zanim przejdziemy do ich analizy, warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie tego, czy polski rynek w ogóle potrzebuje robodoradztwa i co to właściwie jest. Sprawie przyjrzał się niedawno Artur Wiśniewski, ze strony Stockbroker.pl:

Pasywnie, tanio, bez emocji

Profesor Waliszewski zbadał polskich klientów słowackiego domu maklerskiego Finax. Ankietowani, wśród których przeważali mężczyźni (88 proc.), z wykształceniem wyższym (85 proc.) i ze średnim wiekiem 36 lat, za główne korzyści z usługi wskazywali inwestowanie pasywne, niskie koszty i niskie kwoty, które można zainwestować. Wśród wad wskazywano na ograniczoną ofertę (51 proc. ankietowanych), a tylko co dziesiąty badany narzekał na brak kontaktu z fizycznym doradcą.

Ciekawe odpowiedzi przyniosło pytanie 114 osób o etykę robo-doradcy. To zagadnienie od dawna nurtuje finansistów. Z jednej strony mamy bowiem bezduszną maszynę, na pewno nie kierującą się sygnałami z serca. Z drugiej, to narzędzie pozbawione emocji i wszystkich traktujące sprawiedliwie. Trudno też tu także o tzw. misselling, sprzedażową zmorę polskiego rynku finansowego. Okazuje się, że dwóch na trzech badanych twierdzi, że robodoradca jest bardziej etyczny od tradycyjnego doradcy. Zwolennikiem, pod względem etyki, tradycji była tylko jedna osoba.

W takiej sytuacji nie dziwi, że klienci Finaxa to ambasadorowie nowoczesnej usługi.

Początek drogi

Rynek automatycznego doradztwa finansowego w Polsce znajduje się na początku swojej drogi i biorąc pod uwagę aktywa w zarządzaniu (AUM), liczbę użytkowników, aktywa na użytkownika czy udział w zarządzaniu aktywami ogółem należy do mniejszych w Europie, nie porównując do rynku globalnego. Ważną cechą polskiego rynku jest wysoki potencjał jego wzrostu – według prognoz Statista do 2023 r. w Polsce przewiduje się średnioroczną stopę wzrostu (CAGR) 66 proc. dla aktywów w zarządzaniu robo-doradców oraz 63 proc. dla liczby użytkowników. Pandemia COVID-19 i obniżenie stóp procentowych depozytów praktycznie do zera przy ujemnej realnej stopie zwrotu będzie skłaniał polskich inwestorów do poszukiwania lepszych niż depozyty bankowe form alokacji kapitału i zapewne duża część z tych osób trafi do robo-doradców. Kluczem do dalszego rozwoju tej usługi w Polsce będzie zdobycie zaufania klientów i rozwój oferty, aby spełniała ona potrzeby polskiego inwestora oraz poziom kosztów – komentuje prof. Krzysztof Waliszewski.

Przypomnijmy, że pierwsi robo-doradcy powstali w USA w 2008 roku. Ich zadaniem jest pomaganie drobnym inwestorom oraz agentom finansowym w doborze najodpowiedniejszej struktury portfela. Większość robo-doradców zaleca inwestowanie pasywne z tzw. rebalancingiem, czyli regularnymi automatycznymi korektami struktury portfela. Za wysokimi cenami usług inwestycyjnych stoją przede wszystkimi koszty pracy. Dzięki zastosowaniu robo-doradców zostają one niemalże wyeliminowane, co przekłada się na znaczne obniżenie ceny usług inwestycyjnych, a tym samym zwiększenie zysków netto klientów.

Finax jest pierwszym robo-doradcą oferującym usługi w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak działa? Zobaczcie moją rozmowę z założycielem i prezesem brokera:

Kategorie: Rynki

Sticky post

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Jak analizować raporty finansowe (AUDIO)

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda

Z wizytą u Janosika

Pojechałem do Bratysławy, by porozmawiać z Jurajem Hrbatym, założycielem Finaxa. To słowacki start-up i fintech. Chciałem zobaczyć, w co zainwestował m.in. najbogatszy Słowak, wykonawca warszawskiego Varso Tower, który już przewyższył Pałac Kultury. No i poznać przyczyny sukcesu Finax w Słowacji, gdzie zdobył już blisko 10 tys. klientów. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Na Wschód, tam musi być jakaś cywilizacja

Próbowaliśmy już (rzekomo) kupić parkiety w Wiedniu, Pradze, Ljubljanie, Tel-Awie czy Bratysławie. Teraz przyszła pora na Erewań. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Audytor w spółce giełdowej

Często pełni rolę kozła ofiarnego skandali finansowych w spółkach, gdy padają pytania „Gdzie był audytor?” „Za co rewident brał kasę?”. Ale jaka jest jego rola i co tak naprawdę może? Porozmawiałem o tym z Messim wśród polskich audytorów (tak, to moja prywatna opinia).

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Wideo

Inwestowanie ESG jest już tak popularne, że zasłużyło na swój portal (wersja beta invESGo.pl już czeka)

Alle będzie się działo

Kategorie: Giełda

Sonda na czasie

Kategorie: Giełda

Mieszkania już nie tanieją

W lipcu ceny nieruchomości minimalnie wzrosły – wynika z indeksów cen transakcyjnych Cenatorium. Co będzie dalej?  Czytaj dalej ›

Kategorie: Polska, Rynki

6 spółek z GPW świadomych klimatycznie

Większość notowanych na warszawskiej giełdzie spółek nadal prezentuje niski poziom świadomości zagadnień związanych ze zmianą klimatu – wynika z drugiej edycji badania „Corporate Climate Crisis Awareness study” Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda

Obejrzyj, zanim zaczniesz inwestować w gaming

Inwestowanie w premium gaming – to cykl wideo konferencji portalu Stockwatch.pl -wyjątkowe wydarzenie kierowane do inwestorów indywidualnych, analityków, maklerów, dziennikarzy oraz przedstawicieli spółek z branży gier. Tych kilku godzin wykładów nie powinieneś przegapić:  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Wideo

Podstawy czytania sprawozdań

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacam trafny tekst o “polskim Nasdaq” i gamingu

a teraz pora na komiczną (bez konkretów) reakcję spółki:

Kategorie: Giełda

Nowy quiz, z dwoma pytaniami o Buffetta

Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Co zrobić z taką kasą?

Branża, która zyskała na wirusie? Biura maklerskie. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Branża czy spółka? Wybór należy do Ciebie

W sondzie na Twitterze stwierdziliście, że ważniejszy jest wybór spółki niż branży. Naprawdę?

Materiał koresponduje z pierwszym odcinkiem cyklu “Fundamentalnie o inwestowaniu”, który serdecznie polecam.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑