Partner sekcji:

Polska giełda nie jest kobietą

13 proc. – taki udział w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW ma płeć piękna. Im mniejsza spółka, tym mniej kobiet, ale doszukałem się liderów feminizacji.

Kilka dni temu pisałem o Goldman Sachs, który od lipca przestanie wprowadzać na giełdy spółki bez kobiety lub mniejszości w radzie. Za poparcie tej idei dostałem łupnia na Twitterze, a nawet na Linkedin  nie doszukałem się wsparcia ze strony kobiet. Pomyślałem, że może u nas jest inaczej, nie ma tego problemu, co za oceanem. Sięgnąłem więc do danych Financial Data Box, dostawcy m.in. portalu Stockwatch (dlaczego polecam). Skupiłem się na informacjach o spółkach znajdujących się obecnie w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Kobiety na polskiej giełdzie (wnioski)

  • spółki zatrudniają 189 kobiet na 1455 członków zarządów i rad nadzorczych; to 13 proc., czyli do poziomu 30 proc. (celowo o nim pisze w kontekście rozwijającej się na Zachodzie idei „Klubu 30%”)
  • odsetek ten jest tym mniejszy, im mniejsza spółka – dla poszczególnych indeksów wygląda to tak:
    – WIG20 –18,5%
    – mWIG40 – 13,0%
    – sWIG80 –10,9%
  • co ciekawe, na NewConnect jest dużo więcej kobiet niż na głównym parkiecie, na co zwrócił mi uwagę tłiterowicz, którego szczerze polecam:

  • znacznie rzadziej panie znajdują miejsce we władzy wykonawczej:
    – Rada nadzorcza 14,5%
    – Zarząd 10,6%
  • w 37 analizowanych spółkach, czyli co czwartej, brak kobiety we władzach

Co roku jest lepiej

Z analizy danych wnoszę, że sytuacja jednak się poprawia. Niżej prezentuję wykres zmian w udziale nowo powołanych do władz kobiet. Okazuje się, że między 2014 a 2015 wzrósł kilkukrotnie, przekraczając 15 proc. w 2019 roku:

Kobiety na GPW
Do sytuacji z Wall Street ciągle jeszcze daleko:

Kobiety na Wall Street

Liderzy feminizacji

Wśród 140 spółek, tylko osiągnęło wspomniany wcześniej próg 30 proc. Oto liderzy GPW:

  • Neuca 44%
  • Kruk 42%
  • Tauron 42%
  • PKN Orlen 38% (ale spadnie po dodaniu nowych członków zarządu)
  • Lotos 36%
  • Police 33%
  • Capital Park 33%
  • Polenergia 30%
  • Voxel 30%

Bank Pekao, który właśnie pochwalił się dołączeniem do indeks Bloomber Gender-Equality, ma ten udział na poziomie 27 proc. To jedyna firma z Polski w tym indeksie (pełna lista). „Uczestnicy zostali wybrani spośród aż 6000 firm w 84 krajach świata, które poproszono o odpowiedź na kilkadziesiąt pytań, np. o odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmie czy prawdopodobieństwo, że kobieta pozostanie zatrudniona w firmie po urlopie macierzyński. Pytania dotyczyły też m.in. elastycznego czasu pracy, aby umożliwić opiekę nad dziećmi i dotowania edukacji zatrudnionych kobiet” – czytamy w komunikacie banku.

Jak zachowuje się ten indeks? Jak spisują się – w biznesie i na giełdzie – spółki, które mocniej ufają kobietom? To już materiał na osobną analizę. Wiem, że pracuje już nad nią silna grupa pań.

Dlaczego zająłem się tym tematem? Dostałem taki anonimowy mail:

  • kobiety skupiają się na działaniu, a nie jak mężczyźni na gadaniu i snuciu wizji… 😉
  • mężczyzn jest większość w zarządach, ponieważ taka struktura jest w radach nadzorczych (sic!)
  • z moich obserwacji, rady nadzorcze specjalnie nie prowadzą procesów rekrutacji do zarządu – lepiej zatrudnić kolegę kolegi z ławki, albo innego kolegę, z którym było się na alko (ja alko nie piję to od razu jestem na przegranej pozycji, przynajmniej tak usłyszałam). Tylko po kilku miesiącach okazuje się, że kolega w zarządzie to tylko manager, wie co to P&L, z Cash Flow już słabiutko, negatywnie wpływający na organizację, ale nie można go zwolnić, bo to kolega. I tak trwamy…, a taka spółka będzie się dowozić wynik, ponieważ ma znakomity poziom dyrektorów (n-1), gdzie jest dużo kobiet do wyjęcia wyżej w organizacji. Przy zróżnicowanym zarządzie – nie tylko pod względem płci, ale i mniejszości – oraz wielokulturowości, spółki mogłyby wejść na wyższy poziom. Potrzeba zmiany mentalności

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑