Partner sekcji:

Czwórka z Polski na „czarnej liście” Norwegów

Największy fundusz na świecie – Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny Norwegii – zasilany jest głównie dochodami z ropy. Prawda, że mało ekologicznie? Nie przeszkadza to Skandynawom wykluczać z listy spółek, w które inwestują, wielu firm uzależnionych od wydobycia surowców. Przyjrzyjmy się tzw. „exclusive list” i zastanówmy, czy może stanowić podstawę to etycznego inwestowana.

Gigant z Północy

Norwegowie, a konkretnie tamtejszy bank centralny, zarządzają majątkiem stanowiącym około 1,5 % globalnych aktywów. To, plus miano największego fundusz na świecie, zarządzającego bilionem dolarów, sprawie, że każda ich decyzja inwestycyjna jest z uwagą przyjmowana przez rynek. Dotyczy to zwłaszcza decyzji o pozbyciu się akcji konkretnych spółek.

Od 2015 decyzje takie podejmuje Bank Norwegii (poprzednio należało to do kompetencji norweskiego rządu). Nie sam, bo wcześniej dostaje rekomendacje od Rady Etyki, której członków powołuje Minister Finansów. Pełną listę wyłączeń, wzbogaconą o podmioty pod obserwacją (poprzedza wyłączenie) znaleźć można na tej stronie . Są wśród nich cztery firmy z Polski (chronologicznie):

Wykluczeni giganci i …polski deweloper

Polacy są w doborowym towarzystwie. Na liście obserwacyjnej jest m.in. Berkshire Hathaway Energy, energetyczne ramię imperium Warrena Buffeta (swoją drogą, mocno inwestujące np. w energię słoneczną). Jest też Airbus, Boeing, Lockheed Martin (za produkcję broni jądrowej)  Phillip Morris (papierosy) czy San Leon Energy (mieli się dorobić na polskich łupkach) za poważne naruszenie norm etycznych. Spółkom energetycznym łatwo trafić na listę (wystarczy, że 30 proc. ich aktywów lub/i 30 proc. przychodów pochodzi z węgla. Ala co na tej liście robi Atal, deweloper notowany na GPW?

Przy inwestycjach dewelopera byli zatrudnieni pracownicy z Korei Północnej, za co zarabiali głodowe stawki. O sprawie kilka lat temu pisała Gazeta Wyborcza. Decyzję i komentarz Atala znaleźć można na stronach Pulsu Biznesu.

Dziś Koreańczyków w Polsce nie ma, bo zmieniło się prawo – dowiedziałem się w Atalu. Co ciekawe, spółka właśnie przygotowuje odpowiedzi na pytania Norwegów. Zbliżone do tych, które fundusz zadawał przed podjęciem decyzji o wpisania na listę wyłączeń

– Norwegowie kontaktowali się z nami przed podjęciem decyzji. Wielokrotnie tłumaczyliśmy, jak sytuacja wyglądała w rzeczywistości, przekazywaliśmy im sprostowania nieprawdziwych informacji itp. Ostatnio znów dostaliśmy zapytania od funduszu i jesteśmy w trakcie opracowywania odpowiedzi. Funduszy pyta o różne polityki korporacyjne – środowiskowe, równościowe, różnorodnościowe, itp. – wyjaśnia Atal.

Fundusz kontaktuje się zatem ze spółkami, które chce piętnować, a potem co jakiś (nieokreślony) czas sprawdza, czy przesłanki wykluczenia nadal istnieją. Dla Atalu decyzja Norwegów to nie jest być albo nie być, choć już grubo ponad stu polskich emitentów znajduje się w portfelu funduszu-giganta (ciekawa analiza na stronach Parkietu). I nie tylko chodzi tu o notowania akcji.

W ogniu krytyki

Norwegowie decyzje etyczne podejmują w imieniu swoich obywateli, walczących o dobro świata. Ale nie wszystkim się to podoba. Nowy, konserwatywny rząd norweski, już zimą zapowiadał zmiany w standardach etycznych. Kontrowersję wzbudziły pomysły dołączenia hazardu czy wydobycia ropy do listy nieetycznych działań. Dopiero w czerwcu 2019 z listy wykluczeń zniknął amerykański WalMart. Za co na nią trafił? Za naruszenie praw człowieka (czyli złe warunki pracy). Co ciekawe, ta kategoria wykluczeń obejmuje też np. złe traktowanie związków zawodowych.

Norwegom zarzuca się też hipokryzję. Z jednej strony, cały majątek zgromadzili na „brudnej” ropie. Z drugiej, o wykluczeniach informują dopiero po sprzedaży posiadanych papierów. Po to, by nie stracić na spadku kursu wywołanym informacją o wyjściu z inwestycji. Słowem – niech się martwią inni inwestorzy.

Dla mnie, norweski przypadek to dowód na to, że trudno o obiektywną ocenę tego, czy dana inwestycja jest etyczna. To samo dotyczy inwestycji ESG.  Główną bolączką rynku jest brak rankingów, które stałyby się rynkowym i miarodajnym benchmarkiem. Z tego powodu niektóre instytucje – jak Norwegowie – próbują wypracować własną, często mocno subiektywną metodykę. Inne wolą kupić gotowe ratingi i opakowywać je w produkty finansowe. Jednym i drugim przyjrzę się w najbliższych tygodniach.

Zapraszam także na konferencję dedykowaną ESG, którą będę miał zaszczyt prowadzić. Już 25 listopada, ale ciągle można się zapisać >> 


Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Bądź jak Odyseusz

Inwestowanie to proces długoterminowy. Efekty przynosi po latach, jeśli jesteśmy regularni i cierpliwi. Jak Odyseusz, bohater wojny trojańskiej, któremu powrót do rodzimej Itaki zajął niemal dziesięć lat. Twój cel inwestycyjny może być jeszcze bardziej odległy. Emerytura za 30 lat? Uposażenie świeżo narodzonego dziecka w dorosłe życie? Przed Tobą długa podróż, ale ważne byś nie schodził z drogi i nie zmieniał obranego celu. Niezależnie od tego, że czasem masz pod górkę, a czasem nie wiesz, co czeka za zakrętem.

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Biega, pije, inwestuje

Czego nauczył się od innych gości Janosika❓ Co go łączy/dzieli z żoną❓  Dlaczego podoba mu się stara książka o pieniądzach❓  Tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w którym goszczę Krzyśka Kołacza.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda

Rynkowa stajnia Augiasza

Augiasz był królem Elidy i miał nieprzebrane stada bydła. Przez 30 lat w jego stajniach nie sprzątano nawozu. To początek jednej z dwunastu prac Heraklesa. Mniej więcej tyle samo lat temu powstawał współczesny polski rynek kapitałowy.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Polska, Rynki

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑