Jak grubas nagania leszczy

Giełda odpaliła właśnie fajny projekt edukacyjny. Świetny pomysł, bo skierowany do naprawdę początkujących, a tych nam brakuje. Ja zakochałem się w „słowniku pojęć”.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zakłada nacisk na edukację inwestorów. Wierzę na słowo, bo dokumentu próżno szukać w sieci, a jest już tydzień po jego uchwaleniu. Szczęśliwie, sama Giełda (ma być ważnym elementem strategii, oby) nie czeka i edukuje. To zresztą od lat jej mocna strona. Tym razem ruszył projekt gieldatoproste.pl. 

Chcemy przybliżać świat rynku kapitałowego i oswajać inwestorów z rzeczywistością giełdową – mówi Izabela Olszewska z zarządu GPW.

Nazwa projektu dobra, bo trzeba ostatecznie skończyć z tym, co lansuje google:)

Projekt ma być stale rozwijany, a jego obecna zawartość sugeruje, że będzie trafiał do początkujących inwestorów. I dobrze, bo rynkowi potrzeba świeżej krwi i powrotu do czasów, gdy akcje były sexy. Przyciągnięcie nowych inwestorów to wyzwanie, ale utrzymanie ich na giełdzie może być jeszcze trudniejsze. Przed pierwszymi porażkami, które i tak są nieuniknione, ustrzec może uważna lektura „Słownika pojęć”. Znaleźć można na niej całą patologię, nie tylko naszego rynku (tu wybrałem zaledwie kilka przykładów):

Naganiacz – osoba, która agresywnie zachwala daną spółkę (np. w Internecie) lub inwestor zachęcający do kupna akcji spółek, które ma w portfelu i których często chce się pozbyć.

Sporo mamy tego w mediach i na internetowych forach, często przykryte woalem „piaru”. Przypadek Getbacku nic nas nie nauczył, co widać m.in. w naganianiu na akcje spółek gamingowych, rzekomo polskiej specjalności.

Leszcze – Niedoświadczeni inwestorzy lub bez doświadczenia, którzy zazwyczaj tracą pieniądze, łatwo ulegają emocjom i dają sobą manipulować.

Generalnie, to my, inwestorzy indywidualni, zbyt emocjonalni, zbyt niecierpliwi i niekonsekwenti. Mięso armatnie grubasów, o których niżej.

Grubas – Duży inwestor indywidualny, z dużym portfelem, dzięki któremu można się dorobić naśladując jego transakcje.

Z tego terminu jestem szczególnie dumny, bo uknuliśmy go na pb.pl z redaktorem Andrzejem Stecem (obecnie Naczelny „Parkietu”), gdy polskimi kontraktami futures rządziła jedna instytucja, kontrolująca kilkadziesiąt procent wszystkich pozycji. Dziś grubasy już chyba nie te…

Ożenić akcje – Sprzedawać na górce drobnym graczom.

Na to szczególnie powinni uważać początkujący inwestorzy. Wzrosty nie trwają w nieskończoność, a Kowalscy zwykle realizują zyski (lub zamykają straty) za późno.

Odbicie zdechłego kota – Spółka po dużym spadku zaczyna rosnąć. Zgodnie z teorią, wszystko się odbije po dużym spadku, nawet zdechły kot. Ale raczej nie podskoczy wysoko.

Nie kupuj tylko dlatego, że coś mocno potaniało. Historia uczy, że w przypadku akcji, od których ucieka rynek, nie ma na tyle niskiego poziomu cen, by jeszcze nie mogło być taniej.

Giełda chce rozwijać słownik i szuka nowych słów kluczowych. Mam pierwszą propozycję:

#Developedmarket – hashtag po raz pierwszy użyty w polskojęzycznym Twitterze 2 października 2017 roku przez internautę o nicku 1koma44. Wzmocniony w późniejszym okresie wizerunkiem banana, prawdopodobnie nadanym przez internautę o nicku Barnejek, choć niektóre źródła podają, że owoc do sieci wprowadził LucjanTrade. Zwyczajowo dodawany do wszystkich informacji o spółkach, inwestorach i instytucjach, które sytuują nasz rynek kapitałowy na poziomie republiki bananowej.

W pierwszą rocznicę pojawienia się #Developedmarket w obiegu, Polska faktycznie stała się Developed Market według rankingu FTSE Russell.

Termin zniknie z globalnej sieci wraz w prowadzeniem w życie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przyjętej przez polski rząd 1 października 2019 roku 🙂

 

 

Kategorie: Edukacja, Giełda

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑