Ruszył najważniejszy cykl konferencji giełdowych w tym roku. Nie, wcale nie dlatego, że mam zaszczyt go prowadzić 😉 Dlatego, że mowa o „długim terminie”, a adresatem są inwestorzy indywidualni. Sól naszej giełdy, bez której nie obeszła się żadna hossa w historii Książęcej.
„Inwestowanie długoterminowe na GPW”, nowy projekt GPW i PKN Orlen (szczegóły), podróż po Polsce rozpoczął od parkietu w Warszawie. 140 osób, głównie początkujących inwestorów, zaczęło przygodę z Giełdą od rad ekspertów. Uczestnicy sami też udzielali rad. Jak? Rozpoczęliśmy od zapytania ich, co mogłoby zachęcić Kowalskich do masowego powrotu na GPW. Odpowiedzi, kolejno:
1. Podatki
2. Edukacja
3. Zaufanie
4. Programy lojalnościowe
Byłem przekonany, że podatki zamienią się miejscami z zaufaniem, ale okazuje się, że zwyciężył pragmatyzm, co podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego. Ich najciekawsze przemyślenia (nie mogą zdradzać wszystkiego, bo w kolejnych tygodniach kolejne konferencje w Gdańsku, Wrocławiu i Rzeszowie) zebrałem poniżej:
- „Myślmy – inwestorzy, ale i spółki – zawsze w długim terminie” (prof. Krzysztof Jajuga, CFA Society Poland)
- „Programy lojalnościowe to przywiązanie do spółki na lata – dowody mamy we Francji, gdzie często akcje dziedziczy się z ojca na syna. I wcale nie muszą to być akcje spółki produkującej dobra konsumpcyjne” (Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych)
- „Stabilna dywidenda plus program lojalnościowy „Orlen w porfelu” to nasz przepis na przyciągnięcie drobnych inwestorów” (Konrad Włodarczyk, PKN Orlen)
- „Edukujmy finansowo od dziecka. Nie bójmy się też rozmawiać o inwestycjach, gdy jesteśmy dorośli” (Emil Łobodziński, BM PKO BP)
- „Giełdę ożywić może więcej ofert publicznych. To zawsze pobudza i przypomina inwestorom o rynku. Liczę, że strategia rozwoju rynku kapitałowego w tym pomoże. Także poprzez ulgi podatkowo dla emitentów” (Bogdan Kornacki, GPW)
- „Odbudowę zaufania trzeba zacząć od przekonania polityków do rynku kapitałowego” (Michał Masłowski)
- „Podatki nie są najważniejsze. Najpierw trzeba się nauczyć, jak zarobić. Dopiero potem będziemy musieli zapłacić podatek” (Emil Łobodziński)
- „Edukacja jest ważna, ale edukacja finansowa jest szczególnie trudna, bo nie jest sexy” (Krzysztof Jajuga)
- „Polacy lubią się uczyć na negatywnych przykładach. Nic tak nie cieszy, jak strata sąsiada” (Krzysztof Jajuga)
To, że edukacja jednak może być sexy, udowodnili blogerzy Tomasz Jaroszek i Przemysław Gerschmann. Przez godzinę przypominali między innymi lekcję, jaką dała im wizyta na walnym zgromadzeniu funduszu Warrena Buffetta w Omaha. Mi najbardziej podobało się porównanie inwestycji i spekulacji.
Po więcej zapraszam do Gdańska (6 listopada), Wrocławia (14 listopada) i Rzeszowa (20 listopada). Będzie okazja lepiej przygotować się do pierwszych egzaminów Akademii Inwestowania Orlenu, które ruszą już w listopadzie.