Donos w służbie etyki

Dylemat „regulacje czy etyka” coraz mocniej wygrywają przepisy prawa. W życie weszła właśnie nowelizacja ustawy o ofercie publicznej, nakazująca emitentom zadbanie o tzw. sygnalistów. I dobrze.

REGULACJE CZY ETYKA >>

Od ostatniego dnia listopada (przepis>>) , emitenci instrumentów finansowych mają obowiązek zapewnienia łatwego, nieskrępowanego i bezstresowego zgłaszania zarządowi lub radzie nadzorczej naruszeń prawa, procedur, zasad etycznych (tzw. whistleblowing). Spółki giełdowe muszą udostępnić pracownikom (bo tylko o nich mowa w ustawie) kanały przekazywania „naruszeń prawa, procedur i standardów etycznych”.

Donos na etykę

Kanały te mogą przyjąć różnorodną formę:

  • zgłoszenia pisemnego – w formie elektronicznej lub listem tradycyjnym
  • zgłoszenia ustnego – za pośrednictwem telefonu lub innych systemów komunikacji głosowej
  • spotkania osobistego – na wniosek osoby zgłaszającej naruszenie

Istotne jest również wyznaczenie odpowiedniej osoby (lub działu) właściwych do przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań w związku ze zgłoszeniami. Tymi działaniami są:

  • wstępna weryfikacja zgłoszenia,
  • opracowanie strategii działania, zaplanowanie i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego
  • raportowanie, na które składa się podsumowanie ustaleń oraz wnioski końcowe i dalsze rekomendacje

– Zaniedbanie powyższych elementów może przełożyć się na niską skuteczność i brak zaufania pracowników do sytemu zgłaszanie nieprawidłowości. Co istotne, system taki powinien być jednym z elementów konsekwentnie budowanej przez firmę kultury etycznej i zaufania do instytucji sygnalisty – komentuje Adam Sawicki, ekspert EY.

Kij, nie marchewka

Tak, ja też chciałbym, żeby etykę wynosić z domu, ewentualnie móc się jej nauczyć, a najlepiej po prostu wyssać z mlekiem matki. Ale na rynku kapitałowym etyki się dopiero uczymy (samego rynku zresztą też), a według wielu zbitka tych słów to oksymoron. Dlatego kaganiec przepisów (choć w tym przypadku dość luźny) jest potrzebny. Mam jedynie wątpliwości, czy raportowanie przez pracownika czegokolwiek członkowi zarządu może być „bezstresowe”. Obiecuję wkrótce sprawdzić to w praktyce w największych polskich spółkach giełdowych (z „Pulsu Biznesu” dowiadujemy się, że nie jest z tym źle – przynajmniej, według Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych)

Od spółek publicznych trzeba wymagać więcej

Nowy przepis dotyczy tylko pracowników, ale nasza GPW już ponad rok temu zaproponowała dużo bardziej szczegółowe standardy, obejmujące interesariuszy spółek. Nasz język formalny pozyskał przy okazji określenie „Sygnalista korporacyjny” (więcej o jego pozycji w firmach znalazłem w “Parkiecie”) , a standardy mówią wprost i obszernie m.in. o kodeksie antykorupcyjnym, pozycji Compliance Officera w spółce, zasadach sponsoringu, wręczania upominków czy darowizn. To świetny dokument. Czy przestrzegany?

Sygnalista korporacyjny

Niestety, dokument to wyłącznie zalecenie/przewodnik. Spółki giełdowe nie muszą nawet informować, że go wdrożyły. W jego tworzeniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. pięciu spółek giełdowych (GPW, PZU, PKN Orlen, Santander Bank, Orange Polska), więc optymistycznie zakładam, że realizują coś, co wymyślili 😉

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑