Jak co roku w grudniu, zapraszam wszystkich początkujących i zaawansowanych inwestorów do sprawdzenia swoich sił w wielkim teście. Już 11 i 12 grudnia rusza trzecia edycja egzaminów Akademii Inwestowania ORLEN, do którego pytania układa stowarzyszenie CFA Society Poland. Nie jest łatwo, ale na pewno warto.
To już trzecia edycja programu, w którym polska gałąź globalnego CFA Institute, certyfikującego specjalistów z branży inwestycyjnej, wspólnie z PKN ORLEN, opracowała zakres tematyczny dwupoziomowego programu szkoleniowego. Podręczniki, wykłady, komentarze ekspertów – to wszystko znajdziesz na stronie Akademii.
Egzamin to elementem kulminacyjny projektu. I wcale nie jest formalnością. W pierwszej edycji zdało go 43 proc. zapisanych osób. W drugim roku skuteczność skoczyła do 60 proc. Co musisz zrobić, by poprawić ją jeszcze bardziej w 2021?
Przede wszystkim, zapisz się na bezpłatny egzamin korzystając z formularza – zapisy trwają do 6 grudnia włącznie. Po zamknięciu listy zgłoszeniowej otrzymasz na podany w formularzu adres mailowy indywidualny kod, który pozwoli na przystąpienie do egzaminu. Będziesz mógł przystąpić tylko do jednego poziomu trudności. Jeśli chcesz sprawdzić, który poziom jest dla Ciebie odpowiedni, wypełnij test sprawdzający na stronach zByka.pl, tradycyjnego partnera projektu. Gotowy? Certyfikaty czekają!
Jak zdobyć certyfikat?
Każdy test składa się ze 120 pytań jednokrotnego wyboru, na rozwiązanie których będziesz miał jedną godzinę. By zdać i zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania, wystarczy 70 proc. poprawnych odpowiedzi.
Co mam teraz zrobić?
Nie czekaj, zapisz się na egzamin już dzisiaj! Ostateczny termin zapisu to 6 grudnia! To zajmie dosłownie moment (pod warunkiem, że wiesz, który poziom certyfikatu Cię interesuje). Przed egzaminem otrzymasz maila z instrukcją.
Jak się sprawdzić?
Musisz z góry określić, czy starasz się o poziom podstawowy czy zaawansowany certyfikatu. Sprawdź się w testach próbnych (każdy po 30 przykładowych pytań). Znajdziesz je na moim blogu.
Jak się uczyć?
Doradzam systematyczną naukę i sięgnięcie do wszystkich rozdziałów wirtualnej Akademii. Testy, przygotowywane – tak jak i cały podręcznik – pod kierownictwem profesora Krzysztofa Jajugi.
- Wybierz swój poziom
Jeśli trochę pamiętasz ze szkoły lub wiesz z mediów, ale nie wiesz, czy możesz aspirować do tytułu „zaawansowany”, zacznij od poziomu podstawowego. Ugruntowanie podstaw na pewno nie zaszkodzi. Zanim przystąpisz do egzaminu, sprawdź swoich sił w teście próbnym. To pomoże Ci zdecydować, czy przystąpić do podstawowego lub zaawansowanego poziomu certyfikatu. - Wybierz formę szkolenia, która najbardziej Ci odpowiada
Przygotowaliśmy dla Ciebie materiały w formie interaktywnej strony, pliku pdf i wykład wideo, a wiedzę możesz w każdej chwili sprawdzić w testach dedykowanym poszczególnym rozdziałom. - Zacznij od pierwszego rozdziału
Stanowi on wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego, czyli podstawę dalszej edukacji. Akademia będzie sukcesywnie publikować kolejne etapy wirtualnego kursu, zgodnie z programem obejmującym:
- Wprowadzenie do gospodarki i rynku finansowego
- Regulacje i kwestie etyczne rynku finansowego
- Ocena przedsiębiorstwa z punktu widzenia przedmiotu inwestowania
- Instrumenty rynku finansowego
- Funkcjonowanie rynku finansowego
- Ocena dochodu i ryzyka inwestycji, elementy zarządzania portfelem inwestycyjnym
- Pamiętaj, że wszystkie rozdziały mają taką samą strukturę.Zaczynają się i kończą listą tematów, które poruszyliśmy w danej części kursu (czyli „efekty kształcenia” i „streszczenie”). Jeśli wybrałeś tekstową wersję rozdziału, Twoją uwagę na pewno przyciągną kolorowe ramki widoczne w rozdziałach. Te kolory nie są przypadkowe. Jeśli bardziej przemawia do Ciebie treść wideo, każdy rozdział wzbogaciliśmy o wykłady profesora Krzysztofa Jajugi z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezesa CFA Society Poland. Profesor nie tylko ciekawie mówi, ale i ilustruje wykłady interesującą grafiką.
Powodzenia!