Partner sekcji:

Ile powinno się zarabiać we władzach spółki giełdowej

Wprawdzie cały kraj koncentruje się teraz na zarobkach (lub ich braku) szeregowych pracowników, ale po pandemii przyjdzie czas na zastanawieniem się nad wynagrodzeniem władz spółek giełdowych. 

Świeże dane na ten temat przedstawiła właśnie Milena Olszewska, szefowa WM Advisory, którą uważam za wybitną specjalistkę w obszarze ładu korporacyjnego w Polsce. Oddaję zatem jej głos:

Milena Olszewska, CFA“Jak powinny być wynagradzane zarządy spółek giełdowych w opinii polskich inwestorów instytucjonalnych i analityków? Zgodnie z przeprowadzoną przeze mnie ankietą, wynagrodzenie zarządu powinno być rynkowe, uzależnione od wielkości spółki oraz sektora, w którym działa.

Powinno ono po połowie składać się ze stałych i zmiennych składników, przy czym w opinii większości respondentów zmienna część powinna być:

1) ustalana opierając się na kilkuletnich celach, oraz

2) przynajmniej częściowo odroczona w czasie. Kluczowe wskaźniki finansowe do wykorzystania to skorygowane wielkości EBITDA i/lub zysku netto na akcje oraz wskaźniki powiązane ze zwrotem (TSR, ROCE, ROE). Najczęściej wskazywano, iż 70% wagi w celach zarządu powinny stanowić wskaźniki finansowe, a 30% niefinansowe. W tych ostatnich najczęściej respondenci wskazywali na wskaźniki związane z pracownikami i klientami.

WM Advisory: Ankieta o wynagrodzeniach zarządów spółek giełdowych by Przemek Barankiewicz on Scribd

Dlaczego przeprowadziliśmy badanie?

Znowelizowana w 2019 roku ustawa o ofercie stwierdza, iż krajowe spółki (ale nie m.in. banki, TFI czy domy maklerskie) dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (a więc nie NewConnect) mają obowiązek opracować i uchwalić politykę wynagrodzeń dla członków zarządu i rady nadzorczej. Polityka taka ma być przedłożona do akceptacji na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Sama nowelizacja ustawy o ofercie implementowała tzw. drugą dyrektywę o prawach akcjonariuszy (Shareholders’ Rights Directive II), zachęcającą akcjonariuszy do bardziej aktywnego i długoterminowego angażowania się w sprawy spółek, których są akcjonariuszami a więc współwłaścicielami. Oddaje ona też ducha idei, którą coraz częściej można usłyszeć na międzynarodowych rynkach kapitałowych i konferencjach inwestorskich czyli ‘if you are active, you’re active’. Oznacza ono, iż w dobie funduszy zarządzanych pasywnie, fundusze zarządzane aktywnie powinny wykonywać swoje prawo głosu i angażować się w sprawy spółki, a nie jak to często bywało ‘głosować  nogami’ czyli sprzedawać akcje spółki i wychodzić z jej akcjonariatu.

SRDII daje więc akcjonariuszom możliwość wypowiedzenia się o tak istotnej kwestii jaką są wynagrodzenia zarządów i rad nadzorczych (tzw. say on pay).

Dla kogo wnioski?

Wyniki przeprowadzonej ankiety mogą posłużyć inwestorom instytucjonalnym i analitykom do oceny polityk wynagrodzeń, które będą publikowane przez spółki. Stanowią one punkt odniesienia, do którego można sięgnąć przy podejmowaniu decyzji o tym, jak głosować na WZA.

Polecam je również spółkom giełdowym, które będą takie polityki tworzyć po raz pierwszy. Warto mieć świadomość czym dla uczestników polskiego rynku kapitałowego jest długoterminowy interes spółki, jakie proporcje stałego do zmiennego wynagrodzenia wydają się być im najbardziej zasadne, jakich wskaźników finansowych i niefinansowych można użyć przy ustalaniu celów dla zarządów oraz jak skonstruować program opcji na akcje, aby zyskał on aprobatę akcjonariuszy.

Zachęcam spółki do stworzenia jak najlepszych polityk, które będą zaakceptowane przez wszystkich akcjonariuszy. Polityka wynagrodzeń będzie publicznym dokumentem, który będzie analizowany przez analityków i inwestorów. Odbiorcy tego dokumentu będą chcieli zrozumieć co motywuje zarządy i jak duże ryzyko mogą być skłonne wziąć w podejmowanych decyzjach. Warto pamiętać, iż na rynku kapitałowym zawsze w cenie są prostota, transparentność, fakty i liczby.”

Kategorie: Finanse, Giełda

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑