Partner sekcji:

10 najlepszych polskich spółek giełdowych według pracowników

Pisałem już, że głównym problemem z wdrożeniem kryteriów odpowiedzialnego inwestowania (ESG) jest jakość danych – poleganie na raportach samych emitentów, często słabych w elementach niefinansowych, często stanowiących przykład typowego „greenwashingu”. Jak znaleźć obiektywne dane?

Wszystko o inwestowaniu ESG  >> 

Dane, dane, dane…

Klasyczne agencje ratingowe, podobnie jak inwestorzy, dopiero wypracowują kryteria ESG. Nawet jeśli dojdą do jakiś benchmarków, a emitenci posłusznie (np. dzięki dyrektywom unijnym) zaczną obszernie raportować niefinansowo, dane te będą obarczone dużym błędem (więcej na ten temat >>). Na szczęście powstają alternatywni dostawcy danych. Na jednego z nich trafiłem podczas jednej z konferencji CFA Institute. Chodzi o firmę Neudata, która bada nie bezpośrednio same spółki, ale ich dostawców, pracowników, akcjonariuszy mniejszościowych, klientów, a do danych dotyczących emisji wykorzystuje np. zdjęcia satelitarne. Podoba mi się ich podejście, bo przecież całego ESG powstało z myślą o interesariuszach, więc to oni powinni sami oceniać spółki.

W praktyce jest to dość skomplikowane, ale zainspirowany pomysłami Neudaty, spróbowałem choć jeden przenieść na rodzimy grunt. Chodzi o literkę S (Społeczna odpowiedzialność) z ESG, która obejmuje m.in. standardy pracy i zaangażowanie pracowników. Jak je zmierzyć? Robi to już globalny serwis Glassdoor, w którym obecni i byli pracownicy anonimowo oceniają firmy. Wiem, anonimowość może podważać wiarygodność oceny, ale w każdym stopniu tak samo dotyka każdego ocenianego podmiotu. Najlepszy to zatem najlepszy. Najgorszy zaś najgorszy. Kto jest jaki w Polsce?

Giełdowe spółki dość skromnie reprezentowane są w Glassdoor (więcej ocen znajdziecie w polskim odpowiedniku, czyli Gowork.pl, ale pewnie trudniej znajdą je inwestorzy analizujący ESG). Pod lupę wziąłem zatem tylko emitentów z WIG20. Efekt?

Ranking najlepszych polskich blue chipów dla pracowników:

Pozycja Spółka Łączny rating (maksymalnie 5 gwiazdek) „Zarekomendowałbym przyjacielowi” (w proc.)
1. mBank 4,1 89
2. LPP 4,0 94
3. Orlen 4,0 74
4. PGNiG 3,6 79
5. Cyfrowy Polsat 3,6 74
6. CD Projekt 3,6 66
7. PKO BP 3,5 68
8. PZU 3,4 79
9. Lotos 3,3 57
10. Tauron 3,3 49

 

Najniżej z ocenionych (nie wszystkie 20 spółek ma wystarczającą liczbę ocen, by dostać gwiazdki) jest KGHM (2,5 gwiazdki, 12 proc. poleceń). W dolnej połowie tabeli byłyby też Alior Bank, Asseco Poland, Pekao SA i PGE.  Co składa się na końcowy wynik? Przyjrzymy się zwycięzcy – mBankowi:

ESG - najlepsza spółka dla pracowników

Wiem, mała próba, wyniki mogą być niemiarodajne – czekam zatem na propozycje lepszego wycenienia fragmentu „S”, o którym mowa!

Polityka prywatności

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestować w ETF-y

Tym razem trochę podstaw:

Kategorie: Edukacja, Finanse

Co robić przy giełdowej masakrze?

Giełdowe spadki są nieodłączną częścią inwestowania. Takie jak te z kwietnia 2025 roku zdarzają się średnio co dwa, trzy lata. Są szybkie, mocne, chętnie przedstawiane, i to w katastroficznym tonie, przez media. Ale w historii zawsze następowały po nich dużo dłuższe wzrosty, a z perspektywy czasu przecena okazywała się doskonałą okazją do dodatkowych zakupów.   Niezależnie od tego, inwestor indywidualny, czyli Ty widzu, oczekuje rad. 

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Spadki przetrwaj z Persefoną

Uczenie się na porażkach popłaca. Także w inwestowaniu. Ze spadkami musimy się oswoić. Tak, jak to robiła mityczna Persefona, która każdego roku na trzy miesiące schodziła do piekieł…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Władca finansów – recenzja

Książka roku❓Mam swoją, czym podzieliłem się w niedawnym konkursie “Pulsu Biznesu”.  Gdy zobaczyłem wszystkie 📚nominacje w kategorii „poradniki”, od razu postawiłem na „Władcę finansów”. 📖Książki nie ocenia się jednak po okładce, więc szybko oddałem się lekturze…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Jak uczą inwestowania w Izrealu

💡Przy okazji branżowych konferencji, zmian rządu czy wybuchów finansowych afer, zawsze padają pomysły na uzdrowienie inwestycji indywidualnych w Polsce. Niemal za każdym razem, obok nieśmiertelnego podatku Belki, pojawia się w nich edukacja finansowa rodaków. Co do jej konieczności wszyscy są zgodni. Co do konkretów (kto, jak i gdzie) już trudniej. Może więc uczmy się od najlepszych…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

O czytaniu

Z radością przedstawiam wywiad, który ukazał się w niedawnym “Pulsie Biznesu”, mojej prawdziwej alma mater:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Jak nie stracić fortuny

Inwestowanie to sztuka, w której łatwo o kosztowne błędy. Niektóre z nich są powtarzane przez miliony inwestorów na całym świecie, inne wynikają z lokalnych uwarunkowań. Oto największe pułapki, na które musisz uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy. (UWAGA: źródłem jest ChatGPT😊)

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Unikaj świątyni delfickiej przy inwestowaniu

Kolejny mit o inwestowaniu poświęcamy Pytiom, bo zawsze szukamy kogoś kto nam pokaże kierunek. Najlepiej, jeśli ta rada jest zgodna z tym, w co sami wierzymy. Starożytni Grecy mieli do tego świątynię delficką. W niej natchnione dziewice wróżyły poszukującym. Skutecznie?

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Wiek emerytalny? Jesteśmy za …Nigerią

Za mało straszenia ostatnio? To służę… Właśnie przeczytałem Allianz Global Pension Report 2025. Pod względem systemu emerytalnego jesteśmy na szarym końcu nie tylko w Europie i na świecie. Na szczęście istnieje Sri Lanka…

Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura

10 noworocznych rad finansowych od sztucznej inteligencji

Poprosiłem ChatGPT o 10 rad dotyczących finansów osobistych na początek roku. Wyszło OK (obrazek też):

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Lifestyle

Pięta Achillesowa inwestorów

Grecy, jak każda nacja, marzyli o nieśmiertelności. Nic więc dziwnego, że nimfa Tetyda zanurzyła swojego nowo narodzonego syna w nurtach Styksu, by uodpornić jego ciało. Pech chciał, że trzymała przy tym Achillesa za piętę. Co później, przy oblężeniu Troi, miało mieć fatalne skutki. A co jest Twoją achillesową piętą?

Kategorie: Edukacja, Giełda, Wideo

Szczerze o pieniądzach z Ernestem Bodziuchem

Polecam moją rozmowę – o finansach osobistych, emeryturach, inwestowaniu…

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Polska, Wideo

Polak Inwestor 2024 – co mnie (nie) dziwi

Jako członek zarządu CFA Society Poland, z przyjemnością dołączyłem do kolejnego badania “Polak Inwetor” zwłaszcza w oficjalnym Roku Edukacji Ekonomicznej. Misją CFA Institute jest „promowanie najwyższych standardów etyki, edukacji i doskonałości zawodowej dla ostatecznego dobra społeczeństwa”. Warto więc to społeczeństwo znać, a raport, który właśnie czytacie dostarcza cennej wiedzy na ten temat. Czasami też bardzo zaskakującej.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Polska

O emeryturach w Europie

Na zaproszenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, porozmawiałem z Tomkiem Jaroszkiem o tym, jak radzą sobie z emeryturami Europejczycy:

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Nie bądź jak Midas

Kusi cię złoto? Na pewno. Jedną z ulubionych melodii syren, zwłaszcza w Polsce, jest miłość do tego szlachetnego metalu. Lubimy inwestować w coś, co świeci, coś co widzimy, czym możemy się pochwalić, pokazać. Ale…

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Rynkowe Didaskalia

Jak wygląda jego poduszka finansowa? Jakie dwie inwestycje łączą go z byłym premierem? Dlaczego skupia się na inwestowaniu pasywnym? Tego dowiecie się z nowego „Janosika”, a konkretniej od Patrycjusza Wyżgi:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Lokalnie czy globalnie?

Rozmawiałem z trzema mądrymi gośćmi o tym, czy w inwestowaniu kierują się wyłącznie relacją zysku i ryzyka:

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle, Wideo

Uwaga, Syreny!

W cyklu “10 mitów o inwestowaniu” zostaję przy Odyseuszu, do którego tym razem dołączają urocze syreny:

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Od ruiny do nudy, czyli moja historia

Wszystko wyciągnął ze mnie Artur Wiśniewski, Atlas ETF 🙂

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Debata emerytalna

Dlaczego założył Debatę Emerytalną❓ Jak sam odkłada na swoją przyszłość i jakie ma rady dla tych, którzy boją się inwestować❓ – tego dowiecie się z nowego 🪓Janosika, w rozmawiam z Oskarem Sobolewskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Copyright © 2025 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑