Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych.

Wiedzę na temat inwestowania można przekazywać w różny sposób. Najlepiej: zrozumiale, zwięźle i bez nadęcia. Na przykład tak:

Ale w tekście tym skupię się na innych źródłach. Model subskrypcyjny podbija świat. Nie wiem, jak u Was, ale u mnie przełomem był Netflix. Wiem, późno zacząłem. Cyfrowo można dziś prenumerować nie tylko media, ale usługi bankowe, wina, środki czystości, a wkrótce nawet usługi motoryzacyjne. To dopiero początek.

Za subskrypcję wszędzie trzeba płacić kasę (nie liczę tzw. trial period). A skoro dokonaliście już najważniejszej subskrypcji, bez której nie czytalibyście tego maila, zależy Wam na informacji/wiedzy dotyczącej szeroko rozumianych finansów. Dziś pokażę dziesięć miejsc w sieci, które obserwuję, by tę wiedzę czerpać. Ograniczę się do polskich źródeł i tylko tych darmowych – licząc, że jak najdłużej takie pozostaną. Oczywiście, za dobre treści należy płacić. W poniższych wypadkach autorzy sami jednak wybrali taki model biznesowy, a ja chcę im to wynagrodzić, jak mogę. Czyli tym tekstem. Kolejność całkowicie przypadkowa.

  1. „Dane Dnia” – newsletter Ignacego Morawskiego, który mówi najbardziej ludzkim językiem wśród wszystkich znanych mi ekonomistów. Zachowuje przy tym obiektywizm i wie, że obraz wart tysiąca słów. Jego wykresy można znaleźć w porannym newsletterze – zapisy >>

 

  1. Rafał Hirsch nie rysuje, ale wie, co ważne w gospodarce. Trzyma przy tym zdrowy dystans do kasy, polityki i „zawodowych” analityków. Przespaliście wczorajszy dzień, a musicie szybko wiedzieć, co się wydarzyło i jakie ma reperkusje? Jego poranne „5 spraw” znajdziecie na Business Insider, ale też w newsletterze portalu i na Twitterze, gdzie Rafał je obwieszcza krzycząc „Haj Five”

 

  1. „To musisz wiedzieć dziś rano” – tytuł mówi za siebie. Na taki newsletter, dla cierpiących na syndrom FOMO, można się zapisać na stronie Pulsu Biznesu, gdzie od początku tworzy go Kamil Zatoński lub znaleźć także na Bankier.pl i w porannym newsletterze tego portalu.

 

  1. Czy dwóch gości w sile wieku może mówić ciekawie o rynku kapitałowym i to codziennie? Rafał Bogusławski i Robert Stanilewicz w porannym „Analizy Live” (start o 8:45) dowodzą, że jak najbardziej. Subskrypcja na Youtube >>

 

  1. Na koniec giełdowego dnia polecam statystyki. Zwięźle i ciekawie prezentuje je na Twitterze Piotr Zając z Parkietu. Na Twitterze jest to trudne, bo ten serwis ma dość ograniczone pole do prezentowania treści. Ale Piotr daje radę.

 

  1. Natomiast na koniec roboczego tygodnia uwielbiam posłuchać o tym, co ważne w segmencie funduszy ETF, które podbijają rynek. Jazdą obowiązkową jest zatem godz. 11 i Pasywna Rewolucja Artura Wiśniewskiego (stockbroker.pl) nadawana live. Subskrypcja >>

 

  1. W piątek rano uwielbiam też podcasty„Pulsu Biznesu” (świetny Marcel Zatoński!), ale o tej marce już było, a królami audio są Tomasz Jaroszek ze świeżym, ale już obfitującym w treści tytułem „Nic za darmo” (a jednak jest za darmo!). W obszarze podcastów o finansach osobistych nie można zapominać także o ich matce i ojcu nad Wisłą, czyli „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Finansowy Ninja zresztą już monetyzuje się w modelu subksrypcyjnym, a jego Klan Finansowych Ninja może przetrzeć szlaki kolejnym blogerom.

 

  1. Wróćmy do giełdy. I to tej bliskiej (choć nie zawsze opłacalnej). Stockwatch to perła polskich narzędzi dla inwestorów giełdowych. Częściowo płatna, ale elementy dostępne po bezpłatnej rejestracji wystarczyłyby do obdzielenie kilku większych portali. Polecam szczególnie wysokiej jakości forum. Rzetelność pierwsza klasa.

 

  1. W niedzielę warto dostać newsletter Tomka Publicewicza z Biznesradar, z fajnym podsumowaniem tygodnia, gdzie chętnie czytam o dywidendach – wystarczy się zarejestrować w serwisie.

 

  1. Nie samą kasą żyje człowiek. Trzeba pomyśleć także o rozrywce. W połączeniu z naprawdę głęboką wiedzą inwestorską, najlepiej robi to @mysterybuzu Nadaje z Singapuru i pozostaje zagadką. W ciemno polecam natomiast jego „portfel przedodpałowy”. Zdrowy dystans w spojrzeniu na świat inwestycji – tylko to może nas uratować 😊

W bonusie, a jakże, mała prywata. Od kilku tygodni można zasubskrybować na youtube lub w aplikacjach podcastowych serię „Janosik”, którą robię dla Finaxa. Pytam znanych i lubianych o to, jak inwestują. Wyciągam z nich, niczym Janosik, z czego będą mieć emeryturę i jaki największy błąd inwestycyjnych popełnili. Odpowiedzi Was zaskoczą. Zobaczcie na przykład Maćka Samcika >>

Dobrego Inwestowania (bez marnowania czasu)!

Przemek Barankiewicz

*Przypomniałem sobie! Nie zacząłem późno. Przecież mleko w szklanej butelce przynosili nam rano pod drzwi już 40 lat temu.

 

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Rynki

Sticky post

Zielone inwestowanie

Dlaczego lubi kolor zielony❓ Jak radzi sobie z emocjami❓ Po co na studia zabrała poduszkę (i to nie finansową)❓ I czy na pewno nie reklamuje największego polskiego ubezpieczyciela – tego dowiecie się z 🪓Janosika, w którym goszczę Zofię Piwowarek.

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Mitologia grecka a inwestowanie

💡W poszukiwaniu nowych, ciekawszych sposobów hashtag#EdukacjaFinansowa tym razem nie zajmę się walką z błędnie rozpowszechnionymi poglądami na temat finansów, ale przyjrzę się prawdziwym mitom. Tym z 🏛️mitologii. Okazuje się, że można z nich wyciągnąć ponadczasowe rady, korzystne dla naszych portfeli i inwestycji🧮

⚡️Wybrałem 10 mitów, choć religia antycznych Greków jest tak pomysłowa, że materiału oferuje kilkukrotnie więcej. Skupię się na tych legendach, dzięki którym będzie łatwiej rozpoznać swoją inwestycyjną piętę Achillesa. Podpowiem też, jak ją pokonać i to tak, by nie było to jedynie pyrrusowe zwycięstwo.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

Inflacja znowu odbiła, ale lek jest zawsze ten sam

Kategorie: Edukacja

Jaki kraj na 20 lat?

Kategorie: Giełda, Rynki

Jak inwestuje Magdalena Matowicka

Ile  straciła na niekupieniu zabytkowego auta❓Co niszczyła w liceum❓Kto ją uczył kontraktów terminowych❓A przede wszystkim, ile par butów ma Magdalena Matowicka – tego dowiecie się z mojego nowego 🪓Janosika.

Kategorie: Edukacja, Emerytura

Z byłym wiceszefem nadzoru o inwestowaniu

Co robił w byłej siedzibie KC PZPR w 1991 roku? Dlaczego zainteresował się licencją maklera i obligacjami? Co myśli o Polakach trzymających oszczędności w bankach i inwestujących w nieruchomości? Co zmieniłby na polskim rynku i dlaczego nie zrobił tego współkierując KNF? Na te i wiele innych pytań odpowiada w 🪓Janosiku Rafał Mikusiński, który na polskim rynku, po wielu jego stronach, spędził już 33 lata.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Serial finansowych kongresów za nami. Dużo troski o rynek i inwestorów. Teraz tylko czekać na nowe, proste, cyfrowe, tanie produkty, takie bez “Belki”, źródła wszelkiego zła.
Może na początek OIPE z 3. filaru? A nie, tam jest przecież limit opłat narzucony przez złą UE… 😉

Kategorie: Polska

Wyjdźmy z naszej finansowej bańki

🖌️Jak słucham, obowiązkowych na każdej konferencji, narzekań na brak edukacji finansowej w Polsce, przypomina mi się …ksiądz. Taki, który na kazaniu krzyczy do wiernych, że nie chodzą do kościoła. Oczywiście, krzyczy do tych, którzy akurat na mszę przyszli🙏🏻

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Najlepsze książki Janosika

60 – tyle książek o inwestowaniu i finansach osobistych polecili dotąd moi goście w programie Janosik. Z tego odcinka dowiesz się, które były najczęściej wskazywane. Niżej prezentuję też linki do naszych recenzji i pełną listę 60 pozycji. Miłej lektury!


Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Wideo

Drodzy Rodzice Malwiny

Istnieje życie po karierze w mediach! Do tego odcinka „Janosika” zaprosiłem Malwinę Wrotniak, która kilka lat temu zastąpiła mnie w fotelu szefa Bankier.pl. Prowadzi obecnie bardzo fajny projekt, ewangelizując finansowo (cudzych) rodziców. Jakim świeci przykładem? Zobaczcie sami:

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

I had a dream, czyli co można poprawić na rynku

Jak to zwykle przy zmianie rządzących i prezesów, wszyscy zapowiadają, że teraz to już na pewno będzie lepiej i rynek czeka rewolucja i świetlana przyszłość. Potem z reguły te przechwałki cichną, więc spisałem i swoj plan (choć ani rządzącym, ani prezesem znów nie zostałem;). Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Gospodarka, Polityka, Polska

Rozwiązujemy 3 główne problemy polskiego rynku

Wszyscy lubią narzekać, zwłaszcza na nasz rynek kapitałowy📈📉, więc trochę z Michał Masłowski ponarzekaliśmy, ale próbowaliśmy też rozwiązać trzy główne problemy polskiego inwestowania💡💡💡

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Rynki

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑