Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych.

Wiedzę na temat inwestowania można przekazywać w różny sposób. Najlepiej: zrozumiale, zwięźle i bez nadęcia. Na przykład tak:

Ale w tekście tym skupię się na innych źródłach. Model subskrypcyjny podbija świat. Nie wiem, jak u Was, ale u mnie przełomem był Netflix. Wiem, późno zacząłem. Cyfrowo można dziś prenumerować nie tylko media, ale usługi bankowe, wina, środki czystości, a wkrótce nawet usługi motoryzacyjne. To dopiero początek.

Za subskrypcję wszędzie trzeba płacić kasę (nie liczę tzw. trial period). A skoro dokonaliście już najważniejszej subskrypcji, bez której nie czytalibyście tego maila, zależy Wam na informacji/wiedzy dotyczącej szeroko rozumianych finansów. Dziś pokażę dziesięć miejsc w sieci, które obserwuję, by tę wiedzę czerpać. Ograniczę się do polskich źródeł i tylko tych darmowych – licząc, że jak najdłużej takie pozostaną. Oczywiście, za dobre treści należy płacić. W poniższych wypadkach autorzy sami jednak wybrali taki model biznesowy, a ja chcę im to wynagrodzić, jak mogę. Czyli tym tekstem. Kolejność całkowicie przypadkowa.

  1. „Dane Dnia” – newsletter Ignacego Morawskiego, który mówi najbardziej ludzkim językiem wśród wszystkich znanych mi ekonomistów. Zachowuje przy tym obiektywizm i wie, że obraz wart tysiąca słów. Jego wykresy można znaleźć w porannym newsletterze – zapisy >>

 

  1. Rafał Hirsch nie rysuje, ale wie, co ważne w gospodarce. Trzyma przy tym zdrowy dystans do kasy, polityki i „zawodowych” analityków. Przespaliście wczorajszy dzień, a musicie szybko wiedzieć, co się wydarzyło i jakie ma reperkusje? Jego poranne „5 spraw” znajdziecie na Business Insider, ale też w newsletterze portalu i na Twitterze, gdzie Rafał je obwieszcza krzycząc „Haj Five”

 

  1. „To musisz wiedzieć dziś rano” – tytuł mówi za siebie. Na taki newsletter, dla cierpiących na syndrom FOMO, można się zapisać na stronie Pulsu Biznesu, gdzie od początku tworzy go Kamil Zatoński lub znaleźć także na Bankier.pl i w porannym newsletterze tego portalu.

 

  1. Czy dwóch gości w sile wieku może mówić ciekawie o rynku kapitałowym i to codziennie? Rafał Bogusławski i Robert Stanilewicz w porannym „Analizy Live” (start o 8:45) dowodzą, że jak najbardziej. Subskrypcja na Youtube >>

 

  1. Na koniec giełdowego dnia polecam statystyki. Zwięźle i ciekawie prezentuje je na Twitterze Piotr Zając z Parkietu. Na Twitterze jest to trudne, bo ten serwis ma dość ograniczone pole do prezentowania treści. Ale Piotr daje radę.

 

  1. Natomiast na koniec roboczego tygodnia uwielbiam posłuchać o tym, co ważne w segmencie funduszy ETF, które podbijają rynek. Jazdą obowiązkową jest zatem godz. 11 i Pasywna Rewolucja Artura Wiśniewskiego (stockbroker.pl) nadawana live. Subskrypcja >>

 

  1. W piątek rano uwielbiam też podcasty„Pulsu Biznesu” (świetny Marcel Zatoński!), ale o tej marce już było, a królami audio są Tomasz Jaroszek ze świeżym, ale już obfitującym w treści tytułem „Nic za darmo” (a jednak jest za darmo!). W obszarze podcastów o finansach osobistych nie można zapominać także o ich matce i ojcu nad Wisłą, czyli „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Finansowy Ninja zresztą już monetyzuje się w modelu subksrypcyjnym, a jego Klan Finansowych Ninja może przetrzeć szlaki kolejnym blogerom.

 

  1. Wróćmy do giełdy. I to tej bliskiej (choć nie zawsze opłacalnej). Stockwatch to perła polskich narzędzi dla inwestorów giełdowych. Częściowo płatna, ale elementy dostępne po bezpłatnej rejestracji wystarczyłyby do obdzielenie kilku większych portali. Polecam szczególnie wysokiej jakości forum. Rzetelność pierwsza klasa.

 

  1. W niedzielę warto dostać newsletter Tomka Publicewicza z Biznesradar, z fajnym podsumowaniem tygodnia, gdzie chętnie czytam o dywidendach – wystarczy się zarejestrować w serwisie.

 

  1. Nie samą kasą żyje człowiek. Trzeba pomyśleć także o rozrywce. W połączeniu z naprawdę głęboką wiedzą inwestorską, najlepiej robi to @mysterybuzu Nadaje z Singapuru i pozostaje zagadką. W ciemno polecam natomiast jego „portfel przedodpałowy”. Zdrowy dystans w spojrzeniu na świat inwestycji – tylko to może nas uratować 😊

W bonusie, a jakże, mała prywata. Od kilku tygodni można zasubskrybować na youtube lub w aplikacjach podcastowych serię „Janosik”, którą robię dla Finaxa. Pytam znanych i lubianych o to, jak inwestują. Wyciągam z nich, niczym Janosik, z czego będą mieć emeryturę i jaki największy błąd inwestycyjnych popełnili. Odpowiedzi Was zaskoczą. Zobaczcie na przykład Maćka Samcika >>

Dobrego Inwestowania (bez marnowania czasu)!

Przemek Barankiewicz

*Przypomniałem sobie! Nie zacząłem późno. Przecież mleko w szklanej butelce przynosili nam rano pod drzwi już 40 lat temu.

 

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Rynki

Sticky post

Pasywnie czy aktywnie?

O pierwszej porażce, która była dla niego najlepszą inwestycyjną lekcją. O najlepszej książce „na początek”. O tym, dlaczego kilka procent aktywów jednak trzyma w złocie – dowiecie się od mojego kolejnego gościa w “Janosiku”:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak być DOBRYM inwestorem

Wiem, że mało czytelnie, ale dla mnie to najważniejszy slajd z corocznej konferencji CFA Society Poland. Legendardy Aswath Damodaran rozprawia się z obecnym podejściem do inwestowania ESG, zachęcając do własnej, spersonalizowanej miary “dobra”, a nie tej proponowanej przez regulacje i agencje ratingowe.

Damodaran o ESG

Więcej na stronie invESGo.pl >>

Kategorie: Edukacja, Rynki

Quiz o nieruchomościach

Niedawna rozmowa z Tomaszem Narkunem o inwestowaniu w nieruchomości wywołała na tyle duże zainteresowanie, że idziemy za ciosem. Tym czasem pora na kolejne wydanie quizu zByka. Oczywiście, o nieruchomościach. Powodzenia!

Kategorie: Lifestyle

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Dawno nikt tak ciekawie nie opowiadał mi o rynku nieruchomości

Kategorie: Finanse, Rynki, Wideo

Marcin Przasnyski w Janosiku

Dlaczego polska giełda nie przyciąga największych? Czemu zaczął inwestować dopiero w wieku 32 lat? Ile (nie)zarobił na CD Projekcie? Co łączy giełdę z show biznesem? W nowym „Janosiku” gościmy Marcina Przasnyskiego, m.in. legendę polskiego gamingu i analizy fundamentalnej.

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wakacyjny quiz zByka

Tym razem pytania dotyczą państw, do których najchętniej jeździcie na wakacje. Powodzenia!

 

Kategorie: Edukacja

Kontroler ruchu lotniczego i inwestycje (JANOSIK)

Dlaczego tyle czyta? Ile stracił na foreksie? No i jak to się stało, że żołnierz przeprowadza w Polsce pasywną rewolucję? W nowym „Janosiku” moim gościem jest Przemek Wojewoda, trener finansów osobistych i …kontroler ruchu lotniczego.

Kategorie: Giełda, Rynki

Dlaczego zainteresowałem się ESG?

🗞Szczerze polecam❗️
1. Studenci
2. Media
3. Moja uczelnia
4. ESG
5. Parę słów ode mnie👇

Do pobrania gratis!

Kategorie: Finanse

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Polska, Rynki

Wartość pieniądza w czasie ;)

I analizuj tu na poważnie oczekiwaną roczną stopę zwrotu:

Kategorie: Edukacja

Finansowy obowiązek rodziców?

Kategorie: Finanse

Znów o inflacji

Chwilowo wyprzedzili nas Węgrzy, ale pokonaliśmy magiczne 5 procent…

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Pasywna rewolucja

Przegapiliście konferencję “Jak inwestować na giełdzie”? To zobaczcie przynajmniej panel dyskusyjny z udziałem Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Kwietnia (XTB), Arkadiusza Wójcika (Exante) i mnie. Moderuje organizator, czyli Artur Wiśniewski.

Kategorie: Rynki, Wideo

Z rodziną na zdjęciu i emeryturze (JANOSIK)

Emerytura? Poleca inwestowanie w dzieci. Poduszka finansowa? Obligacje skarbu państwa. Inwestuje aktywnie (lokalnie) i pasywnie (globalnie), a pomaga mu w tym … biblia. W nowym „Janosiku” gościłem Artur Wiśniewski, autor serwisu stockbroker.pl i grupy „Pasywna rewolucja” na Facebooku.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Marcin Iwuć u Janosika

Pierwsze, pożyczone od rodziców pieniądze, dały mu 12 proc. zysku rocznie, ale na mieszkaniu w Poznaniu już sporo stracił. Gdyby mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, obniżyłby opłaty za fundusze inwestycyjne. Marcin Iwuć, czołowy polski bloger finansowy, autor książki „Finansowa forteca” w „Janosiku” szczegółowo opisuje swoje portfele.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Olek Wandzel zaprosił mnie do podcastu

Efekt? 71 minut rozmowy – dla wytrwałych 😉

Kategorie: Edukacja, Giełda, Lifestyle

Prawdziwie polski quiz zByka

Na 3. maja tylko o Polsce. Powodzenia!

Kategorie: Edukacja

Kobieta inwestuje

Patrzy na polski rynek zza granicy i chętnie zmieniłaby tu koszty transakcji i wprowadziła ulgi podatkowe. Inwestuje w fundusze ETF, choć ceni też akcje tradycyjnych spółek, głównie z giełdy we Frankfurcie. Pisze książki, ale Wam poleca „Najbogatszego człowieka w Babilonie”. Moim gościem w „Janosiku” jest Anna Smolińska, doktor ekonomii i autorka bloga kobietainwestuje.pl.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak sobie radzisz z finansami w pandemii? (ANKIETA)

Hej, poświęć kilka minut dla nauki i kasy! Celem badania jest przeprowadzenie analizy wpływu pandemii COVID-19 na finanse osobiste. Przy okazji, w ramach projektu kierowanego przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wspieranego przez Finax, sprawdzamy możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych wspomagających zarządzanie finansami osobistymi.

Kategorie: Edukacja

GPW na 30. urodziny

Nasza giełda skończyła 30 lat. Na urodziny odwiedzili wszyscy święci politycy, którzy na co dzień raczej mu szkodzą (polecam mój tekst sprzed 5 lat “Zostawcie dzwon w spokoju”). Zresztą, nasze indeksy mówią same za siebie. I rocznicy raczej nie świętują. Ale nie ma co narzekać. Zrobiłem na Twitterze dwie sondy, które mówią wiele to tych pięknych 30 latach:

Kiedy zacząłeś inwestować

Czyli większość głosujących jeszcze nie doświadczyła bessy – to będzie kiedyś prawdziwa próba.

Przy powyższych wynikach, nieco zaskakują wyniki drugiej sondy. Elektrim jednak ciągle w pamięci – przegrał o włos z CD Projektem.

No i dla równowagi @Mysterbuzu przypomina:

A ja przypominam nieśmiertelne rady mojego taty:

Oczywiście, zawsze jest powód do bycia zadowolonym…

…choć czasem warto zerknąć na wykres:

WIG kontra DAX

Ostatnie 10 lat: WIG30 (z dywidendami) i niemiecki DAX30

Przypadek? Nie sądzę.

Kategorie: Giełda, Polska

W 2021 roku tanieją mieszkania

Zewsząd bombardują Cię informacje o skokowym wzroście cen nieruchomości? Spokojnie. Media grzeją ten temat, bo mieszkania zawsze się chętnie klikają. Statystyki NBP i GUS są mocno opóźnione. Dużo szybciej pokazuje je baza transakcyjna Cenatorium. Oparte na niej indeksy Urban.one spadały w styczniu i lutym 2021. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak inwestuje Tomasz Jaroszek

ZUS traktuje jako ubezpieczenie, więc sam inwestuje na emeryturę. Kiedyś aktywnie i w Polsce, teraz coraz częściej pasywnie i w zagraniczne spółki dywidendowe. Pisze książki, choć sam studiuje sekrety amerykańskich milionerów. W “Janosiku” gościłem Tomka Jarosza, znanego blogera finansowego.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Jak inwestuje Maciej Samcik

Wiecie, że pierwsze pieniądze zarobił na spekulacjach giełdowych, a potem stracił na Banku Śląskim? “Janosik” wyciągnie wszystko!

Kategorie: Edukacja, Wideo

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑