Źródła informacji rynkowych (TOP10 zByka)

Informacji coraz więcej, a czasu na ich konsumpcję coraz mniej. Jak się w tym odnaleźć? Jak odcedzić cenne dane z medialnego szumu? Jak zaimponować szefowi wiedzą i być cały czas na czasie? Sam mam z tym problem, ale próbuję poruszać się po źrodłach informacji rynkowych.

Wiedzę na temat inwestowania można przekazywać w różny sposób. Najlepiej: zrozumiale, zwięźle i bez nadęcia. Na przykład tak:

Ale w tekście tym skupię się na innych źródłach. Model subskrypcyjny podbija świat. Nie wiem, jak u Was, ale u mnie przełomem był Netflix. Wiem, późno zacząłem. Cyfrowo można dziś prenumerować nie tylko media, ale usługi bankowe, wina, środki czystości, a wkrótce nawet usługi motoryzacyjne. To dopiero początek.

Za subskrypcję wszędzie trzeba płacić kasę (nie liczę tzw. trial period). A skoro dokonaliście już najważniejszej subskrypcji, bez której nie czytalibyście tego maila, zależy Wam na informacji/wiedzy dotyczącej szeroko rozumianych finansów. Dziś pokażę dziesięć miejsc w sieci, które obserwuję, by tę wiedzę czerpać. Ograniczę się do polskich źródeł i tylko tych darmowych – licząc, że jak najdłużej takie pozostaną. Oczywiście, za dobre treści należy płacić. W poniższych wypadkach autorzy sami jednak wybrali taki model biznesowy, a ja chcę im to wynagrodzić, jak mogę. Czyli tym tekstem. Kolejność całkowicie przypadkowa.

  1. „Dane Dnia” – newsletter Ignacego Morawskiego, który mówi najbardziej ludzkim językiem wśród wszystkich znanych mi ekonomistów. Zachowuje przy tym obiektywizm i wie, że obraz wart tysiąca słów. Jego wykresy można znaleźć w porannym newsletterze – zapisy >>

 

  1. Rafał Hirsch nie rysuje, ale wie, co ważne w gospodarce. Trzyma przy tym zdrowy dystans do kasy, polityki i „zawodowych” analityków. Przespaliście wczorajszy dzień, a musicie szybko wiedzieć, co się wydarzyło i jakie ma reperkusje? Jego poranne „5 spraw” znajdziecie na Business Insider, ale też w newsletterze portalu i na Twitterze, gdzie Rafał je obwieszcza krzycząc „Haj Five”

 

  1. „To musisz wiedzieć dziś rano” – tytuł mówi za siebie. Na taki newsletter, dla cierpiących na syndrom FOMO, można się zapisać na stronie Pulsu Biznesu, gdzie od początku tworzy go Kamil Zatoński lub znaleźć także na Bankier.pl i w porannym newsletterze tego portalu.

 

  1. Czy dwóch gości w sile wieku może mówić ciekawie o rynku kapitałowym i to codziennie? Rafał Bogusławski i Robert Stanilewicz w porannym „Analizy Live” (start o 8:45) dowodzą, że jak najbardziej. Subskrypcja na Youtube >>

 

  1. Na koniec giełdowego dnia polecam statystyki. Zwięźle i ciekawie prezentuje je na Twitterze Piotr Zając z Parkietu. Na Twitterze jest to trudne, bo ten serwis ma dość ograniczone pole do prezentowania treści. Ale Piotr daje radę.

 

  1. Natomiast na koniec roboczego tygodnia uwielbiam posłuchać o tym, co ważne w segmencie funduszy ETF, które podbijają rynek. Jazdą obowiązkową jest zatem godz. 11 i Pasywna Rewolucja Artura Wiśniewskiego (stockbroker.pl) nadawana live. Subskrypcja >>

 

  1. W piątek rano uwielbiam też podcasty„Pulsu Biznesu” (świetny Marcel Zatoński!), ale o tej marce już było, a królami audio są Tomasz Jaroszek ze świeżym, ale już obfitującym w treści tytułem „Nic za darmo” (a jednak jest za darmo!). W obszarze podcastów o finansach osobistych nie można zapominać także o ich matce i ojcu nad Wisłą, czyli „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Finansowy Ninja zresztą już monetyzuje się w modelu subksrypcyjnym, a jego Klan Finansowych Ninja może przetrzeć szlaki kolejnym blogerom.

 

  1. Wróćmy do giełdy. I to tej bliskiej (choć nie zawsze opłacalnej). Stockwatch to perła polskich narzędzi dla inwestorów giełdowych. Częściowo płatna, ale elementy dostępne po bezpłatnej rejestracji wystarczyłyby do obdzielenie kilku większych portali. Polecam szczególnie wysokiej jakości forum. Rzetelność pierwsza klasa.

 

  1. W niedzielę warto dostać newsletter Tomka Publicewicza z Biznesradar, z fajnym podsumowaniem tygodnia, gdzie chętnie czytam o dywidendach – wystarczy się zarejestrować w serwisie.

 

  1. Nie samą kasą żyje człowiek. Trzeba pomyśleć także o rozrywce. W połączeniu z naprawdę głęboką wiedzą inwestorską, najlepiej robi to @mysterybuzu Nadaje z Singapuru i pozostaje zagadką. W ciemno polecam natomiast jego „portfel przedodpałowy”. Zdrowy dystans w spojrzeniu na świat inwestycji – tylko to może nas uratować 😊

W bonusie, a jakże, mała prywata. Od kilku tygodni można zasubskrybować na youtube lub w aplikacjach podcastowych serię „Janosik”, którą robię dla Finaxa. Pytam znanych i lubianych o to, jak inwestują. Wyciągam z nich, niczym Janosik, z czego będą mieć emeryturę i jaki największy błąd inwestycyjnych popełnili. Odpowiedzi Was zaskoczą. Zobaczcie na przykład Maćka Samcika >>

Dobrego Inwestowania (bez marnowania czasu)!

Przemek Barankiewicz

*Przypomniałem sobie! Nie zacząłem późno. Przecież mleko w szklanej butelce przynosili nam rano pod drzwi już 40 lat temu.

 

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Rynki

Sticky post

Nie tylko o bitcoinie

Jak humanista został inwestorem private equity? Od czego zaczynał on i jego tata? Ile zarobił na bitcoinie i dlaczego jego polska rodzina nie inwestuje, zwłaszcza na polskiej giełdzie – o tym opowiada mi Arvin Khanchandani w kolejnym odcinku „Janosika”.

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Finax Herosem Rynku Kapitałowego 2023

Podziękowania wideo>>

 

Kategorie: Lifestyle, Wideo

Inwestowanie czy Spekulowanie? Jak Wybrać odpowiednią strategię

Wiele razy już pisałem o różnicach między inwestowaniem a spekulowaniem. Tym raz poprosiłem jednak sztuczną inteligencję o usystematyzowanie tej wiedzy, gotowe formularze do oceny (co jest dla Ciebie lepsze), a nawet sam tytuł tekstu. W tych elementach AI (reprezentowania przez Chat GPT-4) wypada naprawdę nieźle. Choć zdarzają się jej pomyłki, do których sama potrafi się przyznać.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Sztuczna Inteligencja pisze wiersz o inwestowaniu

Poprosiłem sztuczną inteligencję (GPT-4) o wiersz na temat inwestycji. Oto, co w kilka sekund stworzyła. Inspirujący?

O inwestycjach wspomnieć chcę, w wierszu krótkim dziś,
Gdzie pieniądz rośnie, czas ucieka, a rynek rządzi snem.
Na falach giełdy unosimy się, ku zyskom, wzrostom wciąż,
W poszukiwaniu fortuny, szczęścia, wśród inwestorów grem.

Długoterminowe plany piętrzą się, jak góry wyższe drąż,
Różnorodność portfela tworzy, jak piękny ogród, gdzieś.
Zarówno akcje, jak i obligacje, w koszyku mieszczą się,
Oszczędności na przyszłość składane, owoce dojrzewają we mgle.

Ryzyko, jak mewa wśród fal, unosi się nad wodą tu,
Wciąż zmieniając swe kształty, a ostrożność jest jak kotwica, co trzyma nas u stóp.
Nauka, doświadczenie, intuicja – towarzysze na tej drodze są,
Gdyż inwestowanie to sztuka, której zręczność na wagę złota waży.

Cierpliwość i mądrość, jak latarnie, prowadzą nas przez burze,
A marzenia o lepszym jutrze w sercach inwestorów trwają.
Niech ten wiersz przypomni, że inwestowanie to pasja i sztuka,
Co w swej istocie, jak życie, skrywa tajemnice niezmierzone.

Kategorie: Lifestyle

Zmieńmy inwestorów!

Po nazwisku ma masę skrótowców: CFA, CIIA, PRM, CFO…, ale jak tak naprawdę sam inwestuje Karol Matczak? I dlaczego zmiany na polskim rynku chciałby zacząć od …inwestorów? Tego dowiecie się z tego odcinka „Janosika”.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Giełda, Polska, Wideo

Sztuczna Inteligencja u Janosika

To się musiało tak skończyć. Zaprosiłem do swojego programu Chat GPT-4. Straszna gaduła!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Lifestyle

Z nastolatkiem o inwestowaniu

Wyzwanie było duże! W ramach świetnego projektu “Trampki na giełdzie”, rozmawiałem z Antkiem o inwestowaniu. I nie tylko…

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Sztuczna inteligencja o polskiej emeryturze

Sztuczna inteligencja i jej wykorzystanie w praktyce zaczyna robić się tematem roku. Postanowiłem to wykorzystać i zapytać OpenAI GPT-4, funkcjonująca od marca, o emeryturę. Nie przeraziło jej nawet nurtujące wielu Polaków pytanie o to, czy ZUS zbankrutuje 🙂 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse, Lifestyle

Produkt inwestycyjny roku

Jedyny zagraniczny produkt w konkursie Invest Cuffs 2023 na Produkt Inwestycyjny 2022? Finax. Zwycięzca? Finax. Dziękuję za głosy i zaufanie! Więcej >>

Barankiewicz odbiera Invest Cuffs 2023

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle, Polska

Recenzja “Psychologia pieniędzy”

Kiedyś sam chciałem napisać książkę. Ale odechciało mi się, gdy przeczytałem Morgana Housela:

A jak ktoś woli czytać, to tu jest też ciekawa recenzja >>

 

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Zadbaj o finanse!

Jak? Weź udział w bezpłatnym kursie w formie e-learningu, który pozwoli Ci w łatwy sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Prowadzę w nim część o dochodach (wiem, wiem, to nie mój konik:), a wszystko dzięki Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, wspieraną przez  CFA Society Poland.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Z Izabelą Kozakiewicz nie tylko o wykresech

Poznajcie nowego gościa “Janosika”. Standardowe odpowiedzi, choć często razy dwa 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Giełda, Lifestyle, Wideo

O automatyzacji w “Forbes”

Kategorie: Media

Hirsch, Jaroszek, Samcik, Szafrański w jednym miejscu

Wielka debata blogerów powróciła! Masz 150 minut? Zapraszam!

Kategorie: Finanse, Gospodarka, Media, Polska, Wideo

Influencer rynku – pomożecie?

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się, że zostałem nominowany w konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji dla inwestorów w regionie, w kategorii “Influencer rynku”. Dziękuję za wyróżnienie!

ZAGŁOSUJ >>

Kategorie: Giełda

Jak inwestuje Piotr Kuczyński

Pana Piotra Kuczyńskiego znam od lat – tak samo, jak czytelnicy “Pulsu Biznesu” czy Bankiera, w których miałem szczęście pracować. Jednak po raz pierwszy udało mi się go namówić na rozmową o własnych inwestycjach (lub nawet – własnych spekulacjach).

Kategorie: Edukacja, Lifestyle, Wideo

Quiz z Factfulness

Przeczytałem wspaniałą książkę “Factfulness” (tanio do kupienia np. w Empiku) – bazuje w sumie na poniższym quizie, więc zanim przeczytasz, rozwiąż:

Kategorie: Edukacja

Co to jest ETF?

Niech podpowiedzą klocki lego 🙂

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Jak inwestuje były wiceprezes ZUS

Rozmowa z prawnikiem o inwestowaniu? Wcale nie musi być nudna! Dowiódł tego właśnie Marcin Wojewódka, radca prawny, doktor ekonomii, a prywatnie inwestor giełdowy. W „Janosiku” mówi o swojej emeryturze (warto, bo to przecież były wiceprezes ZUS), stracie kasy na wielkiej powodzi i korzyściach z lektury …Hrabiego Monte Christo.

Kategorie: Emerytura, Finanse, Giełda, Lifestyle

20 prognoz na 2023

Można już głosować w 20 prognozach na 2022. Wystarczy kciuk w górę lub dół i możesz zostać ogólnopolskim guru!

Kategorie: Lifestyle

Kluczowe rady dla inwestorów na trudne czasy (WEBINARIUM)

Nic tak nie uczy inwestorów, jak rynkowe spadki. W ostatnim w tym roku webinarium przerobimy więc lekcję, jaką dał nam wszystkim 2022 roku. Po co? By nie tracić majątku w sytuacjach kryzysowych.

  • Błędy inwestycyjne w czasie spadków
  • Czy lepiej inwestować w regularnie czy jednorazowo?
  • A może lepiej sprzedać i wrócić na rynek po bessie?
  • Co jest najważniejsze w finansach osobistych?
  • Jak reagują klienci Finax na spadki?

 

Kategorie: Edukacja

Czy inwestowanie ESG ocali świat?

Kilka słów o fajnej konferecji FinTech Poland poświęconej ESG i fintech, czyli moim dwóm “konikom”. Na zaproszenie odpowiedziałem nieśmiało, bo wcześniej zrobiłem sondę na Twitterze z pytaniem “Czy ESG może ocalić świat❓”i możliwymi odpowiedziami w starej szkolnej skali 2 do 5. Efekt😱

Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Gospodarka

Mundialowy quiz gospodarczy

Kategorie: Gospodarka, Lifestyle

Jaki powinien być podatek Belki?

Kolejna rządowa wrzutka, tym razem ze zmianami w podatku Belki, jak zwykle wywołuje ożywioną dyskusję wśród inwestorów i tych, którzy z inwestorów żyją. Nie za bardzo przywiązywałbym się do obecnie dyskutowanych planów, bo za chwilę wybory, a proponowane zmiany są ciężkie do wdrożenia i wymagają opracowania sposobu liczenia zysku z wielu źródeł. Przypominam, że do 10 000 zł zysku rocznie z lokaty, funduszu czy inwestowania na giełdzie ma być zwolnione z podatku. Jak to wyliczyć i czy będzie do na barkach Kowalskiego? Nie wiemy. Zresztą, nie zdziwię się, że zamiast 10 000 zł zysku skończy się na 10 000 zł inwestycji 😉 Czytaj dalej ›

Kategorie: Emerytura, Finanse

Copyright © 2023 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑