zByka.pl BETA BY BARANKIEWICZ

Szybkie „sprawdzam” intencji rządu

Mamy Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego Ministra do spraw Aktywów Państwowych. To, w jaki sposób będzie sprawować ów nadzór, szybko pokaże, na ile istotny dla władzy jest rynek kapitałowy. Drugim testem wagi jest tempo powołania osoby odpowiedzialnej za wdrożenie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Nowe otwarcie

Cała władza nad spółkami skarbu państwa trafia w ręce Jacka Sasina, ministra nadzoru właścicielskiego. Abstrahując od politycznych reperkusji tej decyzji (pobawiliście się, chłopcy, spółkami przez cztery lata, ale od teraz karty rozdawać będzie Prezes), zmiana personalna i resortowa stanowi też dobrą okazję do nowego otwarcia. Chodzi mi o diametralną zmianę relacji z rynkiem kapitałowym, któremu od lat doskwiera całkowity brak zaufania ze strony inwestorów. I nie wystarczy tylko o pożegnanie ministra energii, który zyskał na rynku zasłużoną ksywę Mr. Short.

Jest nowy rząd, nowe ministerstwo, nowy minister – relacje z branżą można ułożyć na nowo. Nie obraziłbym się nawet na jakąś medialną wrzutę, w stylu podpisania przez premiera lub przynajmniej Jacka Sasina paktu dla rynku kapitałowego, w którym obiecuje on koniec karuzeli prezesów, zabawy dywidendami i „patriotycznymi” wydatkami czy powrót do poszanowania praw inwestorów indywidualnych. Jednym słowem – nacisk na ład korporacyjny.

Ład korporacyjny

Termin, o którym w ostatnich latach inwestorzy zdążyli zapomnieć, jest mocno eksploatowany w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Słusznie, bo bez niego trudno o odzyskanie zaufania, które przecież władza potrzebuje. Z jednej strony, zależy jej na sukcesie PPK. Z drugiej, budżet tym bardziej skorzysta na likwidacji OFE, im więcej osób nie przeniesie pieniędzy do ZUS. Nic więc dziwnego, że „ład” w strategii jest wymieniany wśród barier rozwoju naszego rynku:

“Niedostateczne przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i wymagań w zakresie zarządzania finansowego przez spółki notowane na giełdzie, w tym przez spółki Skarbu Państwa”

Potem czytamy o zaletach przestrzegania zasad, które są “czynnikiem istotnie wpływającym na działalność spółki i postrzeganie jej przez inwestorów. Ład korporacyjny chroni prawa akcjonariuszy, szczególnie tych indywidualnych, przyczyniając się do obniżenia kosztu pozyskiwania kapitału przez spółkę i tym samym ułatwienia dostępu do finansowania zewnętrznego (…) jedną z korzyści płynących z faktu posiadania statusu spółki publicznej jest możliwość korzystania z wysokiej wyceny Cena/Zysk, a jednym z kluczowych czynników mających wpływ na wycenę spółek notowanych na giełdzie jest stopień przestrzegania standardów ładu korporacyjnego, ponieważ zwiększa między innymi przejrzystość działań menedżerów i władz tych spółek.”

Nic dodać, nic ująć, choć warto zauważyć, że w projekcie Strategii była nawet mowa konkretnej wysokości wspomnianego wskaźnika cena/zysk, do którego miały dążyć spółki skarbu państwa (tu szczegółowo porównuję oba dokumenty). To nie jedyne zmiękczenie ostatecznego tekstu i projektu. Jego twórcy potrafią się jednak uderzyć w piersi:

“W oparciu o rozmowy przeprowadzone z interesariuszami polskiego rynku i zgłoszone przez nich uwagi można stwierdzić, że przestrzeganie standardów ładu korporacyjnego na polskim rynku kapitałowym w dalszym ciągu nie jest zadowalające. Może to mieć istotny wpływ na skłonność nowych spółek do debiutu giełdowego”.

Co począć?

“Proponuje się, aby GPW w większym stopniu niż dotychczas realizowała swoje uprawnienia określone w Regulaminie Giełdy, polegające na weryfikowaniu oświadczeń spółek giełdowych w sprawie ładu korporacyjnego, jak również nakładaniu kar regulaminowych na emitentów nieprawidłowo wypełniających obowiązki informacyjne wynikające z faktu stosowania standardów zawartych w dokumencie +Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016+”.

W projekcie mówiono o poszerzeniu uprawnień GPW w tym obszarze. Ostatecznie jest więc nieco słabiej, ale Marek Dietl już zapowiedział zmiany. “Najbliżej mu” do modelu nadawania ratingów ładu korporacyjnego dla spółek. “Koresponduje to z WIG-ESG. Zainteresowanie nim wśród inwestorów jest duże i spółki tego indeksu będą przyciągać kapitał”. Jednocześnie, prezes GPW, słusznie stwierrdził, że “rating powinien być nadawany poza nami bo sami jesteśmy spółką giełdową”.

Dużo ciekawsze jest drugie przewidziane w strategii działanie:

“Rząd powinien podjąć działania, aby spółki z udziałem Skarbu Państwa notowane na GPW w jak największym stopniu stosowały zasady ładu korporacyjnego (…). Spółki Skarbu Państwa powinny być wzorem do naśladowania dla pozostałych notowanych na giełdzie spółek w zakresie przestrzegania zasad ładu korporacyjnego.”

W tej sytuacji scenariusze są dwa. Rząd potraktuje strategię poważnie i zacznie od nowego otwarcia. Lub po prostu stanie się ona nic nie znaczącym świstkiem, który będzie stanowił dobrą wymówkę „Jak to nic nie robimy dla rynku? Przecież realizujemy wielką strategię!”. Odpowiedź można będzie wywnioskować już w tempie powołania pełnomocnika „Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju ds. wdrożenia SRRK w randze Sekretarza lub Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów”.

Musi działać szybko, bo w ustawie jest kilka celów już na rok 2020. Zadanie przed nim niełatwe, co podkreśliłem niedawno, pisząc że polski rynek kapitałowy potrzebuje Supermana. Nikt inny nie zdoła zrealizować 90 działań, które mają uzdrowić polski rynek kapitałowy. Jeśli szybko superbohatera nie dostaniemy, Strategia pozostanie jedynie listą życzeń każdej z finansowych grup wpływów, które nad Wisłą mają często sprzeczne interesy. Papierem bezwartościowym.

Kategorie: Giełda, Polityka, Rynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Sticky post

Mendel slajdów o inwestowaniu pasywnym

Wszelkie trendy, nie tylko w inwestowaniu, najlepiej pokazać wizualizując. Wybrałem zatem 15 slajdów (za zgodą autorów) z niedawnej Warsaw Passive Investment Conference. Układają się w zwartą całość. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

CD Projekt czy Orlen?

Wartość rynkowa producenta gry Wiedźmin przekroczyła kapitalizację PKN Orlen, giganta paliwowego. Dlatego pytam:

Kategorie: Giełda

10 najlepszych polskich spółek giełdowych według pracowników

Pisałem już, że głównym problemem z wdrożeniem kryteriów odpowiedzialnego inwestowania (ESG) jest jakość danych – poleganie na raportach samych emitentów, często słabych w elementach niefinansowych, często stanowiących przykład typowego „greenwashingu”. Jak znaleźć obiektywne dane? Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Nowy quiz zByka

12 pytań już na Ciebie czeka. Powodzenia! Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Opowiedz o swoich inwestycjach w nieruchomości

Potrzebuję kilku podstawowych – oczywiście całkowicie anonimowych – informacji o tym, jak inwestujesz w nieruchomości. Pomożesz mi nawet, jeśli nie inwestujesz, ale może chciałbyś zacząć. Wyniki pomogą mi w pracy doktorskiej, która dotyczy wprowadzenia na rynek nowego produktu finansowego. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas!

Kategorie: Edukacja

Mądry Kowalski kupuje obligacje

Ministerstwo Finansów ogłosiło rekordowe zainteresowanie polskimi obligacjami dla klientów detalicznych. Dzień później GUS ogłosił najwyższą od dziewięciu lat inflację. Czytaj dalej ›

Kategorie: Gospodarka, Rynki

Dynamika wzrostu cen nieruchomości w regionie

…zaczęła spadać. U nas jeszcze nie.

 

Kategorie: Rynki

Pasywnie raz jeszcze

O modzie na ETFy, ESG i ofercie dla Kowalskiego:

Więcej o inwestowaniu pasywnym >>

Kategorie: Giełda, Rynki

Konkurencja albo marginalizacja polskiego rynku

Znaczna część przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego lubuje się w narzekaniach. Na brak edukacji, niskie zaufanie, przeregulowanie, niedoregulowanie, upolitycznienie, lekceważenie przez polityków, unię, mifidy, mary, itd. Dużo energii spalają właśnie na to narzekanie. Na szczęście, niektórzy wykorzystują ją do działania. Z jedną z takich osób miałem okazję szczerze porozmawiać podczas Warsaw Passive Investment Conference. Ponarzekaliśmy… Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

Tradycyjnie trudny quiz zByka

Jak co tydzień, mogę tylko życzyć powodzenia!

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Pasywnie na GPW

Po co Polsce inwestowanie pasywne? Odpowiadają uczestnicy Warsaw Passing Investment Conference, którą miałem zaszczyt prowadzić:

Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda

Misselling w banku

Idea Bank stosował misselling, bo oferował klientom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do potrzeb tych klientów – stwierdził UOKiK i nakazał wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Urząd opublikował jednocześnie szokujące zapisy rozmów sprzedawców z konsumentami.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Co Ty wiesz o nieruchomościach? (QUIZ)

Wszyscy wkoło mówią o nieruchomościach, więc przyszła też pora na cotygodniowy quiz zByka. Tym razem aż 20 pytań i wszystkie kręcą się wokół czterech ścian. Partnerem konkursu jest Urban.one, dzięki któremu będzie mogli taniej lub gratis (najlepsi) wycenić mieszkanie. Powodzenia!
Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Wyceń mieszkanie w kilka minut

Mamy XXI wiek, więc zasłużyliśmy na to, by wycenić własne (lub cudze) mieszkanie, siedząc w kapciach, przed komputerem, w czasie potrzebnym do zaparzenia słabej herbaty. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Rynki

Buffett pozbywa się gazet

Warren Buffet przez lata był fanem prasy lokalnej. Wystarczy zobaczyć, co pisał o nich w liście do akcjonariuszy w 2013 r. Jego wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway jednak właśnie rozstał się z gazetami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Media

O inwestycjach w mieszkania

Tym razem odpowiedzią na pytanie roku, czyli “Czy na rynku nieruchomości rośnie bańka?” zajął się “Puls Biznesu”. Warto posłuchać:

 

Kategorie: Rynki

Polska giełda nie jest kobietą

13 proc. – taki udział w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na GPW ma płeć piękna. Im mniejsza spółka, tym mniej kobiet, ale doszukałem się liderów feminizacji. Czytaj dalej ›

Kategorie: Giełda, Rynki

“Bieguni” ruszają do Szwecji

Kategorie: Lifestyle

Goldman Sachs stawia na kobiety

Pamiętacie czasy, gdy można było pisać, że „za wszystkim stoi Goldman Sachs”, a spółka – niezależnie od koniunktury – pozostawała liderem? Dziś, przynajmniej pod względem wartości rynkowej, przegrywa rywalizację z innymi bankami. Zajął jednak pozycję w awangardzie zmian walki o równość płci i koloru skóry. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Rynki

Akademia Inwestowania – podsumowanie

Akademia Inwestowania, edukacyjny program szkoleniowy stanowiący część projektu “Orlen w portfelu”, ma za sobą pierwsze egzaminy. Kolejne już w połowie roku!

Cały program szkoleniowy znajdziesz tutaj w formie tekstów, wideo i quizów. W grudniu przeprowadziliśmy pierwsze egzaminy. Jak wypadły?

• Egzamin zdało 43 proc. zapisanych na test

• Wśród tych, którzy wzięli udział i przebrnęli przez poziom podstawowy egzaminu, poziom 70 proc. poprawnych odpowiedzi (minimum do zaliczenia), osiągnęło 69 proc. uczestników

• Na poziomie zaawansowanym egzaminu, odsetek zdających osiągnął 79 proc.

• Najlepsza osoba odpowiedziała poprawnie na 113 pytań na poziomie podstawowym (dwóch zdających) i 111 pytań na poziomie podstawowym

Więcej o Akademii Inwestowania >>

Kategorie: Edukacja

Czy narasta mieszkaniowa bańka?

Dowiemy się dopiero, gdy pęknie. Moim zdaniem, jeszcze nie, bo brak fazy euforii na rynku. Zobaczmy jednak, co sądzą na ten temat prawdziwi fachowcy:

Kategorie: Rynki

Deborah Fuhr w Warszawie

Pasywne inwestowanie podbija światowe rynki. Nad Wisłą jednak dopiero zaczyna przebijać się do świadomości inwestorów. Proces ten na pewno przyspieszy po piątym lutego. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sprawiedliwa elektronika (badanie)

Poświęć kilka minut na badanie – z góry bardzo dziękuję! Czytaj dalej ›

Kategorie: Bez kategorii

BlackRock: cała naprzód ku ESG

Larry Fink, kierujący największą grupą funduszy na świecie, nie miał wyjścia. Pod presją inwestorów, aktywistów, a pewnie i własnych zarządzających, zapowiedział dynamiczny zwrot w stronę odpowiedzialnego inwestowania. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Gospodarka, Rynki

Tuzin zByka czeka na omnibusów

Od kilku tygodni 100 procent odpowiedzi to zadanie nie do wykonania. Może tym razem. Powodzenia! Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑