Polski Nasdaq

Zaufanie, zaufanie, zaufanie – powtarzali przez lata, niczym mantrę, troszczący się o polski rynek kapitałowy. Jego odzyskanie miało być warunkiem koniecznym do powrotu Polaków na giełdę. Okazało się, jak zwykle, że się nie znamy.

Świeża krew

Wystarczyło, że polskie akcje zaczęły szybko drożeć, by inwestorzy zapomnieli o skandalach na polskim rynku kapitałowym. Ba, zapomnieli o wirusie. Przeciwnie, zaczęli go wykorzystywać jako główny motor napędzający wyceny na GPW. Żadne tam zaufanie, edukacja, inwestowanie długoterminowe. Nie ma na to czasu, trzeba zarabiać. Szybko i dużo. I wcale nie jest to nieracjonalne zachowanie, bo przecież na rynku kapitałowym mamy zarabiać. Dla akcji – no bo na nieruchomościach przecież trudno z dnia na dzień zyskać – nie ma praktycznie alternatywy w okresie zerowych stóp procentowych. Przepraszam, nie zerowych, ale realnie ujemnych, bo z inflacją przekraczającą 3 proc., mamy w Polsce ciągle najniższe realne stopy procentowe na świecie. Nic więc dziwnego, że co miesiąc przybywa po kilkanaście tysięcy rachunków inwestycyjnych (fajnie śledzi to Bankier.pl na wykresie).

Niskie stopy sprawiają, że rośnie popularność ryzykownych inwestycji. I przy obecnej zmienności do tej kategorii zaliczyłbym nawet „stabilne” złoto i srebro (blisko 50 proc. wzrostu w miesiąc!). Ale znów – po co jakieś surowce, skoro mamy „polski Nasdaq”. Czyli NewConnect. W samym tylko lipcu obroty na nim były wyższe niż w najlepszym dotąd roku w historii. Tak, roku.

W co „gramy” (nie mylić z „inwestujemy”)? Wirus, OZE i – zgodnie z pytaniem – gry. Co ciekawe, jak zauważa Kamil Zatoński (Puls Biznesu), połowa z liderów hossy na NewConnect dopiero niedawno zmieniła szyld (więcej w tekście Adama Torchały). Piotr Zając (Parkiet) codziennie prowadzi ciekawe statystyki na twitterze. Okazuje się, że w lipcu 46 spółek z NewConnect podrożało o ponad 100 proc.

Pierwsza krew

Kto wkrótce dołączy do tego grona? Pewnie Pyramid Games, niebawem debiutujący na NewConnect. Trudno o bardziej trafioną nazwę. Rośnie nam prawdziwa bańka, a najgorsze, że żaden ze świeżych inwestorów jeszcze nie przeżył pęknięcia żadnej. Namiastką, za którą jestem rynkowi bardzo wdzięczny, była sesja, gdy indeks małej giełdy spadł o 15 proc. Wdzięczny, bo to spadki nas uczą. Pozwalają wyciągnąć wnioski, choć niewielu to wykorzystuje. Osobiście, najwięcej o giełdzie dowiedziałem się jako osiemnastolatek, gdy załamanie 1994 roku kosztowało moich rodziców kilkadziesiąt procent aktywów.

Tym razem też się tak skończy. Szanse na to, że zdążysz sprzedać są. Ale dlaczego akurat Ty miałbyś ubiec bardziej doświadczonych spekulantów? Tym bardziej że kupują oni te same akcje, co Ty. To jedna z tabelek DM BOŚ, która bardzo mnie ostatnio zaskoczyła (najchętniej kupowane papiery):

Tu znalazłem natomiast inne dobre podsumowanie aktualnych nastrojów:

Jedno się nie zmienia – warto się uczyć. Ja, jak nasz Prezydent, uczę się cały czas. Finanse behawioralne wiele tłumaczą, więc czytam “Pułapki myślenia” Kahnemana, którego wdzięcznie do obecnej sytuacji adaptuje profesor Tomasz Zaleśkiewicz. Poza tym, warto się uczyć także na porażkach – zawsze można zostać prezesem dużej, państwowej spółki. Tym mocniej zachęcam do najnowszego quizu, w którym średnia ocena końcowa to 41 proc. poprawnych – pobij to!

PS. Skrócona wersja tekstu poniżej:

Kup, gdy na ulicy poleje się krew

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑