Dobre inwestowanie #4

Piszę później już zwykle, bo chciałem nabrać dystansu do polityki. Niestety, nie do końca się udało. Szczęśliwie za to, i zgodnie z oczekiwaniami, rynki całkowicie zlekceważyły wyniki kolejnej polskiej wojny na górze. Delektujmy się razem z nimi trzema latami (?) bez wyborów w kalendarzu.

Na wynik elekcji z pewnością niecierpliwie czekano w Orlenie, stąd tak szybkie odpalenie dwóch bomb  – zgody na przejęcie Lotosu i planów zakupu PGNiG. To  pozwoliło mi dokończyć poniższą krzyżówkę. Powstać ma z tego polski czempion „na skalę światową”. Sam premier doliczył się nawet 20 mld zł dodatkowego zysku EBITDA poszerzonej grupy (polecam show związany z ogłoszeniem umów). Trzymam kciuki, choć będzie o to bardzo ciężko (już sama konstrukcja – przez przejęcia, a nie fuzje – mocno utrudni synergie).

Rynek też zareagował racjonalnie, czyli bardzo daleko od tych 20 mld zł. Orlen stracił blisko 5 proc., Lotos zyskał 7 proc., a PGNiG podrożał o 4 proc. Łączna wartość rynkowa wymienionej trójki wzrosła o niespełna 700 mln zł. Giełda książkowo podeszła do tematu – na przejęciach bardzo rzadko zyskują przejmujący, a przeważnie przejmowani. U nas dochodzi jeszcze czynnik lokalny – najwięcej zyska Skarb Państwa, o czym przeczytamy np. na Bankierze. Co ciekawe, PGNiG jest już o kilka miliardów zł droższe niż przejmujący je koncern z Płocka.

Specjalnie doceniłem racjonalność reakcji rynku na wieści z Orlenu, bo na GPW nie jest to ostatnio zbyt częste zjawisko. Dość powiedzieć, że wartość rynkowa XTB (zarabiają, choć 80 proc. „inwestujących” na forex traci) przekroczyła kapitalizację GPW. Mam nadzieję, że nowi inwestorzy szybko zrozumieją, że zyski brokera ze „świeżej krwi” na rynku to krótkoterminowe zjawisko. W przeciwnym razie, znów najwięcej stracą milenialsi. Znów, bo według najnowszych badań banku UBS to właśnie to pokolenie najmocniej cierpi przez koronawirusa.

Młodzi na całym świecie „martwią się o swoje środki bardziej, niż starsze grupy wiekowe. 73 proc. milenialsów miało poczucie, że pandemia wpłynęła na ich finanse. 74 proc. twierdzi, że pandemia wpłynęła na ich sposób myślenia o pieniądzach. Są również zaniepokojeni perspektywą dłuższej aktywności zawodowej, wymaganej do tego, aby nadrobić straty. Boją się również braku wystarczających oszczędności i utratą pracy przy obecnej koniunkturze.”

W Polsce milenialsi mogliby np. skorzystać na taniejących nieruchomościach (tak, zaczyna się, polecam dane transakcyjne Cenatorium), ale w obecnej sytuacji gospodarczej kredyt hipoteczny to ryzyko.

Mimo lęku, aż 69 proc. milenialsów chce, by ich pieniądze – oprócz zysku – przynosiły też zrównoważony rozwój. W przypadku tzw. boomers (tak się nazywa i moja generacja), odsetek ten spada do 44 proc. Tymczasem administracja Donalda Trumpa (jako chyba jedyna) idzie na wojnę z inwestycjami ESG. Departament Pracy USA nie chce, by fundusze emerytalne wpisywały kryteria odpowiedzialnego inwestowania w swoją politykę inwestycyjną. Czy to oznacza powrót do dyskusji na temat sensu ESG (czynniki środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego) na rynku kapitałowym?

Choć to newsletter z hashtagiem #DobreInwestowanie, muszę też wspomnieć o lawinowych karach UOKiK dla Idea Banku. Jak wszędzie w imperium Leszka Czarneckiego, interes klientów nie miał w przeszłości najwyższego priorytetu. Do dziś, gdy czytam o nowych spółkach czy pomysłach finansowych, zaczynam od sprawdzenia, czy dana osoba ma w CV „wrocławskie” doświadczenia. Spróbujcie – przekonacie się, że to była prawdziwa kuźnia…

Żeby zakończyć optymistycznie – do odważnych świat należy! Elon Musk, dzięki szaleństwu na akcjach Tesli, przegonił właśnie Warrena Buffetta na liście najbogatszych ludzi świata. Zatem znów się myliłem – ja i moi czytelnicy 😊

Dobrego inwestowania!

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

 

Kategorie: Rynki

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑