Dobre inwestowanie #3

Uff, gorąco, a tydzień się dopiero rozpoczął. Ambasador USA w Polsce na Twitterze zaatakowała właśnie Beatę Mazurek, reprezentującą barwy PiS, która wcześniej uderzyła w TVN w tymże serwisie internetowym. Kurs Discovery, właściciela polskiej telewizji, nie ucierpiał. Najbliższe dni będą jednak emocjonujące.

Media

Tymczasem, bojkot Facebooka, Instragramu (należy do Facebooka) i wspomnianego Twittera przez wielkich reklamodawców zyskuje na sile (lista największych). Mowa nienawiści na razie jednak słabo odbija się na akcjach imperium Marka Zuckerberga, które są niewiele tańsze niż historyczny rekord sprzed dwóch tygodni. Twitter radzi sobie dużo gorzej – ale tak było zawsze, zarówno w wynikach finansowych, jak i giełdowych (wykres niżej). Jakoś nie wierzę w długoterminową skuteczność takich bojkotów (pamiętacie jeszcze, jak Facebook we współpracy z Cambridge Analytica pomagał Donaldowi Trumpowi zostać  prezydentem?) Na pewno fajnie sprzedają się w mediach. No i ostatecznie mogą też tym tradycyjnym mediom pomóc, bo gdzieś kasa reklamodawców musi płynąć (choć pewnie z połową i tak złapie Google).

Medialny się ten newsletter zrobił, bo polskie media zaatakował obóz rządzący. Znów powiało repolonizacją. Ale mam z nią jeden zasadniczy problem – definicję. Już na początku drugich rządów PiS zrobiłem taki, ciągle zbierający odpowiedzi, test na polskość. Zagłosuj i zobacz, co wskazali inni. A w nowym quizie zByka, możesz wykorzystać wiedzę o tym, do kogo naprawdę należy dziennik „Fakt”.

Auta

Wracając do wątków amerykańskich, wielkie fochy w social mediach wywołało to, że Tesla pokonuje kapitalizacją kolejnych gigantów. Wartość rynkowa Tesli jeszcze w lutym była dwa razy mniejsza niż Toyoty. Teraz spółka Elona Muska jest już większa (>220 mld USD) od Japończyków, dotychczasowych dominatorów. I to przy sprzedaży Toyoty przekraczającej 10 mln pojazdów rocznie, wobec jednej trzeciej miliona Tesli.  Bańka (jak pisał ostatnio na twitterze Łukasz Warzecha, jeden z dziennikarzy znających się na wszystkim)? Ta ma to do siebie, że wiadomo, iż to bańka dopiero, gdy pęknie. Myślę, że jest inaczej – rynek po prostu nie podchodzi do Tesli jako do spółki motoryzacyjnej, ale jak do spółki technologicznej. Na razie, to opłacalne – w ciągu roku akcje podrożały pięciokrotnie.


źródło: Tesmanian

ESG

„Wróćmy do naszych baranów”. Zaczynam powoli bać się kierunku, w jakim zmierza inwestowanie ESG, którego jestem nadal wielkim fanem. Przy ministerstwie rozwoju i przy GPW  stanęły recyklomaty, które nagradzają mieszkańców za segregację odpadów. Świetnie, ale czy minister rozwoju i szef Giełdy nie mają nic ważniejszego do roboty niż sesje zdjęciowe przy tych urządzeniach? Dużo poważniej do tematu ESG podszedł ostatnio Nobili Partners, który przeanalizował 179 sprawozdań lub oświadczeń niefinansowych za rok 2019. Łącznie 9000 stron, w których szukał informacji o klimacie. Okazuje się, że naszych emitentów (akcji i CO2) czeka jeszcze sporo pracy. Zresztą, przeczytajcie sami.

Audyt 

Na koniec, kolejny niewesoły wniosek – nic się nie uczymy z afer Amber Gold i Getback. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść z lektury tekstu o Metropolitan Investment, który świetnie podsumował cytowany już kiedyś przeze mnie Grzegorz Raupuk.  Na pocieszenie – w Niemczech, do których uwielbiamy się we wszystkim porównywać, nie jest lepiej. Pokazała to afera Wirecard. Financial Times wzywa do audytu audytorów (niżej: najwięksi i ich przychody w miliardach funtów). My już mamy Polską Agencję Nadzoru Audytu. Marcin Obroniecki, szef instytucji, powiedział mi, że praca (zdalna) wre.


 źródło: Financial Times

Dobrego inwestowania! Dobrego wyboru!

Powyższy tekst jako pierwsi dostają moi newsletterowicze!

Polityka prywatności

Kategorie: Lifestyle, Media, Rynki

Sticky post

Fundamentalna zmiana

Absurd! Rynek zwariował! To szaleństwo musi się źle skończyć! To tylko kilka z podpisów wykresów, jakimi codziennie bombardują nas analitycy w tradycyjnych i społecznościowych mediach. Ci, którzy wierzą w wartość, dywidendy, cash flow, czyli fundamenty. Nie zauważają zmiany? Fundamentalnej zmiany. Czytaj dalej ›

Kategorie: Finanse, Giełda, Rynki

4 tys. zł na miesiąc w radzie nadzorczej

(invESGo.pl) Mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek giełdowych to 48 tys. zł – wynika z raportu Sedlak & Sedlak.

Kategorie: Giełda

Ostatnie 15 lat na rynku mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki

O fenomenie Tesli

Warto posłuchać podcastu “Pulsu Biznesu” o Tesli, w którym i ja zastanawiam się, dlaczego inwestorzy kupują akcje Tesli. Polecam!

Kategorie: Rynki

Finax radzi w finansach osobistych

Jak wiecie, zaangażowałem się w ekspansję inwestowania pasywnego, które oferuje Finax, na polskim rynku. Ruszył właśnie program “Finax radzi”, w którym staram się odpowiadać na Wasze problemy z finansami osobistymi. Pierwszy odcinek:

 

Kategorie: Finanse

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania PKN ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już 12 lub 13 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania PKN ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Wybiera się, jak ITI na giełdę

Canal+ nieoczekiwanie odwołał IPO spółki. Nie martwcie się!

Kategorie: Giełda

Rusza Akademia ESG

Kiedy półtora roku temu zaczynałem promować kryteria ESG wśród polskich inwestorów i spółek, temat odpowiedzialnego społecznie inwestowania dopiero nad Wisłą raczkował. Sytuacja jednak szybko się zmieniła, do czego przyczyniły się wyniki funduszy ESG, miliardy na zieloną energię i zalew rynku przez inwestorów z tzw. Pokolenia Z. Rodzi to potrzebę wykształcenia – tylko w Polsce – setek fachowców. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym procesie w ramach Akademii ESG. (invESGo.pl)

Kategorie: Edukacja

Ceny mieszkań lekko w górę

Jak zwykle, dane z rynku mieszkań najszybciej opublikowało Cenatorium. Z indeksu urban.one wynika, że w Polsce we wrześniu sytuacji nieruchomości mieszkaniowym nieznacznie się poprawiała.  W dużych miastach, do powrotu sytuacji sprzed wybuch pandemii, jednak jeszcze sporo brakuje, a eksperci są pesymistami. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Dzieci ożywienia na polskiej giełdzie

Wrzuciłem ostatnio, trochę z nudów, tweet z pytaniem, jakie imię dalibyście dziecku, gdybyście do wyboru mieli tylko nazwy spółek z GPW. Wyszedł z tego hit twittera i naprawdę dobra zabawa. Gratuluję pomysłów! Czytaj dalej ›

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka znów sprawdza ekspertów

Na giełdzie spadki, więc warto choć na chwilę się od nich oderwać. Popraw sobie humor w nowym quizie:

Kategorie: Edukacja, Giełda

Robot czy człowiek?

Nie, nie napisałem tego tekstu po obejrzeniu filmu „Banksterzy”. Już wcześniej uwierzyłem, że roboty mogą i powinny zastąpić ludzi. Także w inwestowaniu. W mojej sondzie na twitterze okazało się, że większość też powierzyłaby swoje pieniądze automatom. Argumenty? W tekście na portalu fintek.pl. Kliknij i przeczytaj.

Kategorie: Rynki

Najlepszy ETF na energię słoneczną

Pisałem niedawno o funduszach ETF firmy Ark, które robią furorę na amerykańskim rynku. Tym razem o takim, który w tym roku je bije, a na dodatek łączy dwa tematy szczególnie mi bliskie: ESG i inwestowanie pasywne (invESGo.pl)

Kategorie: Giełda

Norwegowie jeszcze mocniej w ESG

Norweski fundusz emerytalny będzie sprzedawał akcje spółek, które słabo spełniają kryteria ESG – powiedział nowy szef największego funduszu narodowego na świecie. Powód? Zyski. (invESGo.pl)

Kategorie: Finanse

CFA Summit – ta konferencja trzyma poziom

Konferencja CFA Society Poland już w piątek, 23 października. Dostęp bezpłatny, a goście warci sporych pieniędzy – zarejestruj się

Kategorie: Edukacja, Rynki, Wideo

Stawiam na #InteligentneInwestowanie

Postanowiłem pomóc w rozwoju słowackiego fintechu Finax. Sporo pisałem na ich temat ostatnio, ale w tej rozmowie z Michalem znajdziecie więcej powodów. Trzymajcie kciuki!

Kategorie: Finanse, Wideo

Najlepsze raporty roczne

Polecam transmisją z gali “The Best Annual Report 2019”. Duże brawa dla branży finansowej i energetycznej, które mają ciężki okres w gospodarce, ale w raportowaniu nadal wiodą prym.

Kategorie: Edukacja, Giełda

Polacy polubili robodoradców

Możliwość inwestowania pasywnego i niskie koszty to główne atuty robo-doradztwa – wynika z badań doktora Krzysztofa Waliszewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W efekcie, blisko 70 proc. ankietowanych klientów Finax zdecydowanie poleciłoby tę usługę swoim znajomym.

Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Imponujący debiut Allegro

Przeżyjmy to jeszcze raz, razem.

Kategorie: Giełda, Wideo

Minimalnie tańsze mieszkania na Mazowszu

Mieszkania w II kwartale były w Polsce o 2 proc. droższe niż w poprzednim – wynika z danych GUS. Dane Urzędu zawsze z dużym opóźnieniem pokazują koniunkturę, ale jedną rzecz warto zauważyć – tylko w mazowieckiem mieszkania potaniały. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak działa Finax?

Poprzednio pokazywałem rozmowę z Jurajem Hrbatym, twórcą domu maklerskiego Finax. Jego prosta idea tanich, zdywersyfikowanych portfeli ETF, tak mi się spodobała, że postanowiłem zgłębić temat. Czytaj dalej ›

Kategorie: Rynki

Jak się opłaca ‘diversity’

Na invESGo.pl (zerknijcie na mój nowy projekt) opisałem Ark Investment Management. Teraz pytanie do fachowców (pewnie prawników, ale nie tylko). Co musiałbym zrobić w Polsce (kapitał, licencje, zgody, specyfika zatrudnionych osób?), żeby założyć taką firmę?

Kategorie: Bez kategorii

Biomedowe szaleństwo cd.

Kategorie: Giełda

Nieruchomości – bańka czy hossa?

Kategorie: Rynki

Czy Allegro jest drogie?

Wystarczy jeden wpis:

Kategorie: Giełda

W Warszawie o ESG

Wszyscy tęsknimy za konferencjami, podczas których moglibyśmy się spotkać osobiście. Mimo to, ESG Warsaw, organizowana już po raz drugi, nawet przez internet przyciągnęła liczne grono przedstawicieli spółek publicznych, odpowiedzialnych w swoich firmach za relacje inwestorskie, ESG i CSR.

Kategorie: Edukacja, Rynki

Co Ty wiesz o Allegro?

Skoro cały rynek tym żyje, trudno nie zrobić quizu o Allegro. Powodzenia (niezależnie od tego, czy kupujecie jego akcje w IPO)

Kategorie: Edukacja

Copyright © 2020 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑