Partner sekcji:

Ceny mieszkań – październik 2020

Indeks urban.one dla polskich mieszkań praktycznie nie zmienił się w październiku. Ceny są już bliskie poziomów z marca 2020 roku, sprzed pandemii.

Jak działają indeksy Urban.one >> 

W najnowszej ankiecie 50 proc. ekspertów nie przewiduje dalszego pogarszania się warunków gospodarczych dla rynku mieszkań w Polsce w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Pesymistyczną wizję posiada 37,5 proc.  ankietowanych. Oznacza to, że fachowcy są większymi optymistami niż przed miesiącem.

ceny mieszkań w Polsce

 

Ceny mieszkań zarówno ofertowych, jak i transakcyjnych w październiku w całej Polsce pozostawały na bardzo zbliżonym poziomie wobec poprzedniego miesiąca. Na rynku obserwowano wysoką aktywność inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, którzy rynek nieruchomości traktują teraz, jako bezpieczną lokatę kapitału. Rośnie popularność zakupów mieszkaniowych z myślą o długoterminowym wzroście wartości. Popyt spadł najbardziej ze strony kupujących pierwsze mieszkanie, czyli grupy nabywców w najwyższym stopniu uzależnionej od dostępności kredytów hipotecznych i sytuacji na rynku pracy. Anna Karaś, starszy analityk rynku nieruchomości

Inwestowanie kapitału w rynek nieruchomości jest efektem bardzo niskich stóp procentowych, przez co trzymanie pieniędzy na depozytach bankowych jest zupełnie nieopłacalne. Tylko istotna podwyżka stóp mogłaby ograniczyć przepływ gotówki na rynek nieruchomości, co dodatkowo przyczyniłoby się do spadku sprzedaży mieszkań. Czy jest to realne?

Ceny mieszkań w dużych miastach

W dużych miastach Indeks urban.one w październiku 2020 r. wyniósł 104,60 pkt., co oznacza, że w ujęciu m/m odnotowano zmianę cen transakcyjnych o zaledwie 0,05 pkt.

Ceny mieszkań miasta październik 2020

Analizując dane dotyczące skali budownictwa w poszczególnych dużych miastach w Polsce zauważa się duże różnice pomiędzy rynkami.  We wszystkich dużych ośrodkach w okresie I-X 2020 spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia. Największy spadek w ujęciu r/r dotyczy Wrocławia, Poznania, Gdyni i Warszawy, gdzie przekroczył on 30%. W Krakowie i Gdańsku różnica jest nieznaczna – inwestorzy uzyskali zaledwie 5,0% i 6,1% pozwoleń mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Monitoring cen ofertowych prowadzony przez Cenatorium w ramach Indeksu Szybkiego, pokazuje, że w październiku ceny mieszkań w agregacji dla 7 największych miast pozostawały stabilne. Na koniec miesiąca średnia cena ofertowa zatrzymała się na poziomie  9 678 PLN/mkw. i była praktycznie taka sama jak na koniec września 2020 i o 0,4% niższa od ceny z początku marca 2020. Analizując poszczególne rynki osobno, spadek średniej ceny ofertowej odnotowano jedynie w Krakowie gdzie wyniósł on 1,2% m/m. We Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Poznaniu zmiana cen w skali miesiąca nie przekroczyła 0,5%, a więc można mówić o ich stabilizacji. Wzrosty cen powyżej 1% w ujęciu m/m odnotowano jedynie w Gdańsku (1,3%) oraz w Gdyni (1,8%).

W drugiej połowie października odnotowano wzrost okresu ekspozycji oferty. Ogłoszenia były usuwane średnio po 17 dniach. Dla porównania w sierpniu było to około 13 dni, a przed początkiem pandemii – 10-11 dni. Mieszkania dłużej czekają na nabywców, gdyż popyt utrzymuje się wciąż na obniżonym poziomie. Rośnie podaż mieszkań na rynku wtórnym.

Dużo więcej informacji i komentarzy, także dotyczących Warszawy i działek budowlanych, znajdziesz na stronie urbone.one

Wyceń mieszkanie online w kilka minut >> 

Kategorie: Rynki

Sticky post

Kobiety w “Janosiku”

Zapraszam do dwóch rozmów z cyklu “Janosik”. Tym razem Dana i Ada opowiedają, jak inwestują. Równie ważna jest dla mnie jednak próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety nie inwestują.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Co nas przeraża?

Inflacja? Bez przesady…

Kategorie: Lifestyle

Ruszają egzaminy Akademii Inwestowania!

Jak co roku w grudniu, zapraszam wszystkich początkujących i zaawansowanych inwestorów do sprawdzenia swoich sił w wielkim teście. Już 11 i 12 grudnia rusza trzecia edycja egzaminów Akademii Inwestowania ORLEN, do którego pytania układa stowarzyszenie CFA Society Poland. Nie jest łatwo, ale na pewno warto. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Zaczynał od futures, a skończył na…

Inwestowanie ESG jest ostatnio w modzie. Dlatego tym razem zaprosiłem do programu Łukasza Kolano, jednego z największych specjalistów w tej dziedzinie nad Wisłą. Okazało się, że zaczynał przygodę z rynkiem od typowych spekulacji. Kiedy się nawrócił? Słuchajcie i oglądajcie.

Więcej na invESGo.pl >>

Kategorie: Giełda, Polska

10 najciekawszych wykresów z Twittera (na początek)

Uczycz 15-latków podstaw inwestowania. Możesz pokazać jeden wykres. Jaki?

Zapytałem na Twitterze i zebrałem najciekawsze odpowiedzi tutaj:

Kategorie: Edukacja, Wideo

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Co dalej z rynkiem nieruchomości? To jedno z najczęstszych pytań roku. Staram się na nie odpowiedzieć razem z Tomaszem Narkunem.

  • jak dobrze policzyć rentowność najmu
  • o ile naprawdę rosną ceny mieszkań
  • duże miasta czy małe miasteczka
  • o czym powinieneś pamiętać, zanim zainwestujesz w mieszkanie
  • czy to już bańka
  • jak decyzja RPP wpłynie na rynek mieszkań

Kategorie: Polska, Rynki, Wideo

MacGadka o pasywnym inwestowaniu

Polecam od pierwszej do ostatniej minuty (dla niefanów Apple: do 19 minuty;)

Kategorie: Giełda, Lifestyle

Jak zacząć inwestować

Poprosiłem blogerów o radę. Jedną. Dla studentów. Wyszło tego dużo więcej i bardziej uniwersalnie niż myślałem. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

11 rad nie tylko dla inwestujących na NewConnect

Na podstawie ostatnich lat na NewConnect, moi studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (niezwykle doświadczona inwestycyjnie grupa) opracowali właśnie 11 rad: 

dekalog newconnect

Kategorie: Edukacja, Giełda

Sprawdź, na co Cię stać w egzaminach Akademii Inwestowania ORLEN

Nie musisz wychodzić z domu, by już  11 lub 12 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Ruszyła EduAkcja!

Dzięki nowemu projektowi edukacyjnemu, uczniowie szkół średnich dowiedzą się, jakie korzyści niesie ze sobą oszczędzanie i inwestowanie, oraz poznają najważniejsze pojęcia związane z branżą inwestycyjną. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Finanse

Pasywnie czy aktywnie?

O pierwszej porażce, która była dla niego najlepszą inwestycyjną lekcją. O najlepszej książce „na początek”. O tym, dlaczego kilka procent aktywów jednak trzyma w złocie – dowiecie się od mojego kolejnego gościa w “Janosiku”:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Jak być DOBRYM inwestorem

Wiem, że mało czytelnie, ale dla mnie to najważniejszy slajd z corocznej konferencji CFA Society Poland. Legendardy Aswath Damodaran rozprawia się z obecnym podejściem do inwestowania ESG, zachęcając do własnej, spersonalizowanej miary “dobra”, a nie tej proponowanej przez regulacje i agencje ratingowe.

Damodaran o ESG

Więcej na stronie invESGo.pl >>

Kategorie: Edukacja, Rynki

Quiz o nieruchomościach

Niedawna rozmowa z Tomaszem Narkunem o inwestowaniu w nieruchomości wywołała na tyle duże zainteresowanie, że idziemy za ciosem. Tym czasem pora na kolejne wydanie quizu zByka. Oczywiście, o nieruchomościach. Powodzenia!

Kategorie: Lifestyle

Czy na rynku nieruchomości jest bańka?

Dawno nikt tak ciekawie nie opowiadał mi o rynku nieruchomości

Kategorie: Finanse, Rynki, Wideo

Marcin Przasnyski w Janosiku

Dlaczego polska giełda nie przyciąga największych? Czemu zaczął inwestować dopiero w wieku 32 lat? Ile (nie)zarobił na CD Projekcie? Co łączy giełdę z show biznesem? W nowym „Janosiku” gościmy Marcina Przasnyskiego, m.in. legendę polskiego gamingu i analizy fundamentalnej.

Kategorie: Finanse, Giełda, Wideo

Wakacyjny quiz zByka

Tym razem pytania dotyczą państw, do których najchętniej jeździcie na wakacje. Powodzenia!

 

Kategorie: Edukacja

Kontroler ruchu lotniczego i inwestycje (JANOSIK)

Dlaczego tyle czyta? Ile stracił na foreksie? No i jak to się stało, że żołnierz przeprowadza w Polsce pasywną rewolucję? W nowym „Janosiku” moim gościem jest Przemek Wojewoda, trener finansów osobistych i …kontroler ruchu lotniczego.

Kategorie: Giełda, Rynki

Dlaczego zainteresowałem się ESG?

🗞Szczerze polecam❗️
1. Studenci
2. Media
3. Moja uczelnia
4. ESG
5. Parę słów ode mnie👇

Do pobrania gratis!

Kategorie: Finanse

Rekordy (a jednak) cen na rynku mieszkań

Mieszkania w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. Dzięki urban.one, mam już dane za kwiecień 2021.  Czytaj dalej ›

Kategorie: Polska, Rynki

Wartość pieniądza w czasie ;)

I analizuj tu na poważnie oczekiwaną roczną stopę zwrotu:

Kategorie: Edukacja

Finansowy obowiązek rodziców?

Kategorie: Finanse

Znów o inflacji

Chwilowo wyprzedzili nas Węgrzy, ale pokonaliśmy magiczne 5 procent…

Kategorie: Edukacja, Gospodarka

Pasywna rewolucja

Przegapiliście konferencję “Jak inwestować na giełdzie”? To zobaczcie przynajmniej panel dyskusyjny z udziałem Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Kwietnia (XTB), Arkadiusza Wójcika (Exante) i mnie. Moderuje organizator, czyli Artur Wiśniewski.

Kategorie: Rynki, Wideo

Z rodziną na zdjęciu i emeryturze (JANOSIK)

Emerytura? Poleca inwestowanie w dzieci. Poduszka finansowa? Obligacje skarbu państwa. Inwestuje aktywnie (lokalnie) i pasywnie (globalnie), a pomaga mu w tym … biblia. W nowym „Janosiku” gościłem Artur Wiśniewski, autor serwisu stockbroker.pl i grupy „Pasywna rewolucja” na Facebooku.

Kategorie: Edukacja, Wideo

Rewolucja ESG

W wywiadzie dla Energetyka24.pl mówiłem o tym, o czym lubię najbardziej:

Kategorie: Rynki, Wideo

Copyright © 2021 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑