Partner sekcji:

Pasywne inwestowanie w zagraniczne akcje

O rodzimych funduszach indeksowych i ETF na poskie papiery już pisałem. A jak inwestować przez nie w zagraniczne akcje? Ciężko…

Niedawny tekst Kamila Kosińskiego w “Pulsie Biznesu” brutalnie wybudził mnie z marzeń o setkach ETFów dostępnych dla Kowalskich. Chodzi o język. Polski język.

Powód wykończenia dostępu do ETF-ów będzie w zasadzie ten sam co półtora roku temu — obowiązująca od 2018 r. unijna dyrektywa MiFID II w połączeniu z unijnym rozporządzeniem w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych z 2014 r.

Przepisy te nałożyły obowiązek prezentowania inwestorom dokumentu z kluczowymi dla nich informacjami, a także tego, by od 2020 r. był on udostępniany w języku urzędowym państwa Unii Europejskiej, na terenie którego ETF będzie można kupić. Już pierwszy warunek wyciął z oferty polskich biur maklerskich amerykańskie ETF-y, gdyż w Stanach Zjednoczonych mało kto się europejskimi przepisami przejmuje. (…) Pozostały tylko te, które stworzono specjalnie z myślą o obrocie na giełdach UE. Tym, co może dobić dostęp do ETF- -ów, jest jednak zbliżający się termin tłumaczenia KID-ów (Key Information Document). Nikt nie będzie tłumaczył tych informacji na bułgarski, rumuński czy polski (…) więcej na stronie pb.pl>>

Pisząc więc o pochodzie blackrocków i innych nad Wisłę wykazałem się zatem chyba  nadmiernym optymizmem. Ale może damy sobie radę bez nich?

Polskie, czyli jakie

O tym, że produkty inwestowania pasywnego są potrzebne (a wg mnie, po prostu lepsze) pisałem nie tak dawno. Ale czy koniecznie muszą to być produkty „polskie”, czyli działające w polskiej strukturze prawnej? Jest przecież tyle platform, gdzie w każdej chwili można zakupić setki ETF-ów i zarabiać/tracić wraz z indeksami na całym świecie. „Polskie” na pewno przyciągnęłyby jednak uwagę tych najmocniej dmuchających na zimne. To znane, często efektywne (brak podatku od dywidend) opodatkowanie, nadzór (wiem, wiem, to nie dla każdego argument na plus;), znane TFI (tak samo), oferujący (tak samo), depozytariusz (tak samo). Słowem – gdyby coś się stało, wiadomo, gdzie szukać winnego i że jest blisko nas. Skuteczności tego poszukiwania nie komentuję. Dochodzi jeszcze inny rynek obrotu i różnice rynkowe (ale to akurat często różnice in plus, bo najczęściej koszty zakupu i przetrzymywania, opłaty za zarządzanie i spready mogą być niższe).

Zestawienie polskich funduszy indeksowych i ETF inwestujących w polskie akcje >>

Problem w tym, że „polskich” jest, jak na lekarstwo. W zasadzie, nawet Lyxor ma „obcego” dostawcę i strukturę prawną, a statut i prospekt po angielsku (naprawdę, nie zrozumiem, jeśli KNF nie uzna angielskojęzycznych dokumentów).

Jak pasywnie inwestować w zagraniczne akcje poprzez polskie fundusze?

Oferta obecnie istniejąca, choć skromna, cieszy się umiarkowanym powodzeniem. Ponad 100 mln zł zgromadziły tylko inPZU, działające od roku oraz PKO akcji amerykańskich i PKO rynków wschodzących, funkcjonujące od czterech lat. To inwestycja dostępna dla każdego. Minimalna wpłata to 100 zł, z wyjątkiem Lyxora, w którym po prostu płaci się za jednostkę na giełdzie. To jedyny ETF na liście, reszta to fundusze indeksowe.

 

Nazwa produktu Opłata za zarządzanie Maksymalna łączna opłata dystrybucyjna i umorzeniowa
inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych 0,50% 0,00%
PKO Akcji Rynku Amerykańskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Europejskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynku Japońskiego 0,70% 4,49%
PKO Akcji Rynków Wschodzących 0,70% 4,49%
ING BSK Indeks S&P 500 1,60% 0,00%
ING BSK Indeks MSCI EMU 1,60% 0,00%
Lyxor ETF S&P 500 0,15% prowizja maklerska
Lyxor ETF DAX 0,15% prowizja maklerska

Kategorie: Edukacja, Giełda, Rynki

Sticky post

Gwiazdowski: licz na siebie

Na czym stracił po upadku Lehman Brothers? Co zainspirowało go to napisania Katastrofy? Dlaczego poszerzyłby polski rynek? Na jakiej śpi poduszce? I czy ZUS zbankrutuje? Na te i wiele innych pytań odpowiada w „Janosiku” Robert Gwiazdowski, czołowy polski publicysta ekonomiczny.

Kategorie: Edukacja, Finanse, Lifestyle

Przykład LPP, czyli dane jako największa bolączka ESG

Low risk – taki rating ESG ma LPP w czołowej agencji ratingowej Sustainalytics. Firma, o której głośno po raporcie Hindenburg, jest też laureatem wielu konkursów ESG…

Kategorie: Edukacja, Giełda

Zagłosuj na mnie!

“Influencer” brzmi ostatnio trochę ryzykownie, więc z lekką taką nieśmiałością chwalę się nominacją konkursie Invest Cuffs, jednej z największych konferencji w regionie. Szanse na pokonanie polskich królów spekulacji są niewielkie, ale pomożecie? GŁOSUJCIE!

Kategorie: Finanse, Giełda

Zawsze chciałem o to zapytać

Boisz się zmienności czy obsunięcia wartości kapitału?

Kategorie: Edukacja, Finanse

O inwestowaniu z Pawłem Borysem

Zarządza(ł) miliardami złotych w Polskim Funduszu Rozwoju, a jak radzi sobie z własnymi pieniędzmi? Paweł Borys opowiada w Janosiku o początkach inwestycyjnej przygody, którą rozpoczął bardzo wcześnie. I o tym, jak pomógł mu konflikt w jednym z biur maklerskich, a zaszkodził wielki kryzys finansowy.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Szczerze o pieniądzach

Szczerze o pieniądzach❓Tylko z Ernest Bodziuch! No i to otoczenie – warszawska 🏦Giełda, od której zaczęła się moja (jak wielu) przygoda z finansami. Choć mam już tyle👴🏻lat, że gdy zaczynałem siedziba parkietu była 100 metrów dalej 😉

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Próbny test Akademii Inwestowania

Nie musisz wychodzić z domu, by już 16 lub 17 grudnia zdobyć certyfikat Akademii Inwestowania ORLEN, którą od początku, także jako członek CFA Society Poland, mocno wspieram. To już piąta edycja! Wystarczy godzinny egzamin.  Zanim do niego przystąpisz, sprawdź swoją wiedzę w próbnym teście. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Widzimy się 24/25 listopada na ForFin2023

Zapowiada się świetna konferencja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na Stadionie Narodowym! Gratis.

ps. będę przez cały czas, ale szczególnie zapraszam w piątek o 17.30 do “sali” Agora
Forum Finansów i Inwestycji 2023

Kategorie: Finanse, Polska

Egzaminy Akademii Inwestowania na horyzoncie

Coraz bliżej do grudnia, więc także do egzaminów Akademii Inwestowania Orlen, którą wspieram już piąty rok. Wszystkich Państwa interesujących się  tematyką rynków kapitałowych lub zajmujących się zawodowo edukacją finansową do włączenia się na spotkanie online Akademii Inwestowania CFA Society Poland, merytorycznego partnera projektu. W środę, 22 listopada, o godz. 18:00. Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja

Po Women Invest, przed ForFin

Pracowity listopad inwestorów. Zwłaszcza tych edukujących się. Właśnie skończyła się konferencja Women Invest (imponująca liczba 700 inwestorek – jestem mocno podbudowany, bo poziom rozmów był dużo wyższy niż na konferencjach opanowanych przez płeć brzydką). Przed nami jeszcze Forum Finansów, organizowane przez SII – 24 i 25 na Stadionie Narodowym. Zapraszam, będzie można mnie złapać tam przez dwa dni, tym bardziej że zByka jest partnerem konferencji.

Kategorie: Edukacja

Hurra! Jestem w książce

I takiej naprawdę dobrej! Zresztą, napisałem jej recenzję, zanim stała się modna.

Kategorie: Lifestyle

Z Michałem Masłowskim o Europejskiej Emeryturze i kubkach

Z nikim mi się tak dobrze nie rozmawia, jak z Michałem Masłowskim.

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Michał Szafrański o książce i OIPE

Macie czas na dwie godziny rozmowy? To zapraszam!

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Wideo

Córka i wnuczka inwestorów nie miała wyjścia

Katarzyna Szwarc przez ostatnie lata nie schodziła z pierwszych stron gazet finansowych. Pełnomocniczka rządu do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego właśnie zamknęła wdrażenie tego dokumentu i w końcu miała czas na wizytę w Janosiku. Okazało się, że już dziadek do snu czytał jej o giełdzie i sama nadal o niej czyta (poleciła aż trzy książki). W wolnych chwilach marzy jej się podatkowe zrównanie inwestycji giełdowych z zakupami kawalerek. I nie tylko!

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nad tym produktem pracowałem przez ostatnie miesiące

Zawsze mówiłem, że chcę coś zbudować dla drobnych inwestorów. Udało się z  Finax. Właśnie ruszyła Europejska Emerytura, produkt który łączy pasywne, globalne portfele Finax (które już zapewne znacie) z dużo niższą opłatą i brakiem podatku Belki! Z tej radości wklejam po prostu cały komunikat prasowy 🙂

Czytaj dalej ›

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Polska

Janosik bez butów chodzi

To był jeden z moich najdłuższych “Janosików”, bo i portfel Macieja Kowalczyka jest wyjątkowo zdywersyfikowany. Specjalista od fintechów kryzys finansowy przewidział szybciej niż Nouriel Roubini, ale na co dzień i tak jego decyzje inwestycyjne podważa żona.

Kategorie: Finanse, Lifestyle, Wideo

Nadchodzi OIPE

Tym razem u mojego kolegi ze studiów – Andrzeja Steca, redaktora naczelnego “Parkietu” (ale “na Ty”, bo tak podobno lepszy jest odbiór:)

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse

50. quiz zByka

Sprawdź się w nowym quizie. Łatwo nie będzie!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Europejska emerytura u Marcina Iwucia

👩‍💻👨🏻‍🏫Najbardziej znane małżeństwo w polskich finansach? Byłem właśnie ich (czyli Kasi i Marcina Iwuciów) gościem. Czyli Finanse Bardzo Osobiste o OIPE, europejskiej emeryturze, które właśnie uchwalili nasi politycy👇

 

 

Kategorie: Edukacja, Emerytura, Finanse, Wideo

Zło na złotym

Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obcięła stopy procentowe o 75 punktów. Złoty z miejsca stracił. Dla inwestorów jeden z wniosków jest taki: warto ograniczać ryzyko walutowe. Jak?

Kategorie: Finanse, Polska, Wideo

Czy ESG ma przyszłość?

Odpowiedali moi goście podczas tegorocznej konferencji InvestCuffs:

Kategorie: Edukacja, Finanse, Wideo

Uwaga na “finfluencerów”

Kategorie: Lifestyle

Quiz zByka powraca!

Kategorie: Edukacja, Lifestyle

Copyright © 2024 zByka.pl

Theme by Anders NorenUp ↑